'Ali Erbaş'a yanıt' diye yorumlanmıştı... O fotoğrafa askerden açıklama geldi

Genelkurmay Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından paylaştığı Anıtkabir fotoğrafı, Ali Erbaş'a yanıt olarak yorumlanmıştı. O fotoğrafa açıklama geldi.

'Ali Erbaş'a yanıt' diye yorumlanmıştı... O fotoğrafa askerden açıklama geldi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın tepki çeken "Atatürk'e lanet" konuşması tartışılmaya devam ederken Genelkurmay Başkanlığı'nın Instagram hesabından paylaşılan Anıtkabir fotoğrafı, Erbaş'a yanıt olarak yorumlanmıştı. Milli Savunma Bakanlığı'ndan fotoğrafla ilgili açıklama geldi.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'ın köşesinde yayımladığı açıklamada "Bir ay önceden belirlenen rutin fotoğraflardan biri" denildi.

Hakan köşe yazısında açıklmayaı şöyle aktardı:

"24 Temmuz’da Ayasofya ibadete açıldı. 25 Temmuz’da Diyanet İşleri Başkanı’nın hutbesi tartışıldı. 26 Temmuz’da Genelkurmay’ın Instagram hesabında Anıtkabir fotoğrafı yayınlandı.

Bu fotoğraf için...

“Genelkurmay’ın yaşanan tartışmalara cevabı” yorumlarını yapanlar oldu.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yetkilileri aradım. Konuyu sordum. Onlar da “Biz size yazılı bir açıklama yapacağız” dediler.

Ve yaptılar da...
Gelen açıklamayı aynen yayınlıyorum:

“26 Temmuz 2020 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı Instagram hesabında yayımlanan 1891 görsel içerisindeki bir fotoğraf, gündemdeki bazı konularla ilişkilendirilerek, maksadı aşan ve TSK’yı bir tartışma ortamına çekmeyi hedefleyen yorumlar olarak değerlendirilmelidir.

Söz konusu fotoğraf, TSK’nın değişik birimlerinde yürütülen eğitim, tatbikat, operasyon, tören gibi faaliyetleri yansıtan ve yayın planı BİR AY ÖNCEDEN belirlenen rutin fotoğraflardan biridir. Bu ve benzeri fotoğrafları gündeme ilişkin konularda mesaj aracı gibi algılamak veya bu şekilde yorumlamak zorlama bir yaklaşımdan ibarettir.

Her türlü arazi ve hava şartlarında, gece-gündüz demeden terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla sürdüren, farklı coğrafyalarda 5 büyük operasyonu başarıyla yürüten kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizi ve onun uyum içinde görev yapan komuta heyetini bu tür tartışmaların içine çekmeye çalışmak iyi niyetli bir yaklaşım değildir.

Dünyanın ve ülkemizin içerisinden geçmekte olduğu siyasi, sosyal, askeri ve ekonomik iklimde birlik beraberlik içerisinde dikkatli ve uyanık olmak zorunda olduğumuz unutulmamalıdır.”