Ali Erbaş’tan ‘günaydın’ mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, tepki çeken 'günaydın' ve 'tünaydın' nitelemesinin ardından bir açıklama yaptı. Erbaş açıklamada, kendisinin de zaman zaman aynı hitap şeklini kullandığını söyledi.

Ali Erbaş’tan ‘günaydın’ mesajı
Ali Erbaş’tan ‘günaydın’ mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Yenişafak gazetesinde yazdığı yazıların yayımlandığı 'Ramazan Günlükleri' isimli kitapta, “günaydın” ve “tünaydın” ifadelerini, “Cahiliye dönemi adeti” olarak nitelendirmişti.

Erbaş, yazısında, "Cahiliye döneminde birinin evine vardıkları zaman mahremiyete saygı göstermez, ‘Sabahınız hayat olsun’ gibi sözler söylerlerdi. Bizde bazı kimselerin kullandığı, ‘Günaydın, tünaydın’ ifadelerine benzer ifadelerdi bunlar" ifadelerini kullanmıştı.

Ali Erbaş’ın söz konusu nitelemesi gündem olmuş, büyük tepki toplamıştı. 

İlgili haber: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a göre 'Günaydın' demek cahiliye dönemi adeti

AHMET HAKAN'A MESAJ GÖNDERDİ

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Ali Erbaş’ın konuyla ilgili kendisine gönderdiği mesajı köşesinde yayımladı.

Mesajında, “Hiçbir yerde ‘Günaydın demek cahiliye adetidir’ ya da ‘Günaydın demeyiniz’ gibi bir sözüm asla olmamıştır" iddiasında bulunan Erbaş, "Kaldı ki ben de zaman zaman aynı hitap şeklini kullanıyorum" dedi.

Erbaş'ın mesajı şöyle:

Merhaba Ahmet Hakan Bey. 

İyisinizdir inşallah.

2015 yılında Yeni Şafak Gazetesi’nde yazdığım ramazan köşe yazılarından birinin başlığı ‘Aranızda Selamı Yayınız’ idi.

Selamın tarihini anlatırken cahiliye dönemindeki selamlaşma adetinden Peygamberimizin selam tavsiyesine geçiş sürecini ifade etmiştim.

Konunun anlaşılması için günümüzden örnek vermiştim.

Herhangi bir yerme niyetim asla olmamıştır.

Ekte köşe yazımı gönderiyorum. 

Bunun dışında hiçbir yerde ‘Günaydın demek cahiliye adetidir’ ya da ‘Günaydın demeyiniz’ gibi bir sözüm asla olmamıştır. 

Kaldı ki ben de zaman zaman aynı hitap şeklini kullanıyorum. 

6 sene önceki bir yazıdan zorlama yaparak böyle bir kanaate ulaşmak ve sanki ‘Günaydın demeyin’ demişim gibi algı oluşturmak büyük haksızlıktır.

Bugünkü yazınızdan dolayı üzüldüğümü ifade edeyim. 

Size saygı duyuyorum ve gerekli düzeltmeyi yapmanızı bekliyorum. 

Allah’a emanet olunuz.

Prof. Dr. Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı