Aliyev: Bu sefer onları tamamen yok ederiz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Minsk toplantısında yaptığı konuşmada, Ermeni militanları tarafından Dağlık Karabağ'da bazı terör eylemleri gerçekleştirildiğini belirterek, "Herhangi bir askeri harekat planlamamaya çok dikkat etmeleri gerekir. Bu sefer onları tamamen yok ederiz" dedi.

Aliyev: Bu sefer onları tamamen yok ederiz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ sorununu masada çözmek için kurulan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın Minsk Grubu eş başkanları Fransız Stephane Visconti, ABD'li Andrew Schofer ve AGİT Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk'i kabul etti. Kabulde Rusya'nın Bakü Büyükelçisi Mihail Boçarnikov da yer aldı.

'BEN SİZİ BURAYA DAVET ETMEDİM'

Aliyev, bütün eleştierilerinden sonra Minsk Grubu eş başkanlarına  "Buraya gelmek sizin fikrinizdi. Bunu bir kez daha kameraların önünde söyleyebilirim. Minsk Grubunu ziyarete davet etmedim. Bana Ancak Minsk Grubu'nun gelmek istediği söylenildiğinde "gelsinler, itiraz etmiyorum. Belki bana söyleyecekleri var." dedim. Kameralar önünde konuşmak istiyorsunuz, buyurun. İstemiyorsanız ben onlara gitmelerini söyleyeyim. Nasıl isterseniz" dedi.

Azerbaycan'ın bu sorunu kendisinin çözdüğünü belirten Aliyev, Ermenistan'ı savaş alanında yendiklerini ve teslimiyet bildirisini imzalamaya zorladıklarını kaydetti.

Aliyev sözlerine şöyle devam etti:

BM Güvenlik Konseyinin kararlarına, Agit'in kararlarına, diğer uluslararası kurumların kararlarına rağmen bunca yıl boyunca neden sorun çözülmüyordu?  BM Güvenlik Konseyi'nin üç daimi üyesi, potansiyellerini Ermenileri çıkmaya zorlamak için kullanamadı. Hatta bazı bölgelerden çıkaramadı. Başarısız oldular mı yoksa istemediler mi?

Aliyev, kurulması planlanan Türk-Rus Gözetim Merkezi konusunda, şu bilgileri verdi:

"Gözetim merkezi Ağdam ilinde kurulma aşamasındadır. Türk-Rus Gözetim Merkezi ateşkesin uygulanmasını kontrol edecek. Bence bu, bölgesel iş birliğinin çok güzel bir tezahürü. Aynı zamanda Türkiye ile Rusya arasında çok makbul bir iş birliğinin sembolüdür. Bu artık bir realitedir."

'SARKİSYAN VE KOÇARYAN'IN ORDUSUNU YENDİK'

Eski Ermenistan Cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve Robert Koçaryan'ın "savaş suçlusu" oldukları değerlendirmesinde bulunan Aliyev, şunları kaydetti:

"Biz aslında Sarkisyan ve Koçaryan'ı yendik. Onlar tüm sorumluluğu Paşinyan'ın üzerine atmak istiyorlar. Daha önce de söyledim. Paşinyan kim ki. O, Sarkisyan ve Koçaryan rejimine karşı protesto dalgasında iktidara gelen rastgele bir adam. Bu kişinin hiçbir bilgisi veya deneyimi yoktur. Uluslararası ilişkiler ve ülke yönetimi hakkında hiçbir fikri yok. Hayatında hiçbir zaman yöneticilik yapmamış bir adam. Yani tek başına suçlanamaz. Bizi kışkırttığı, kabul edilemez şeyler yaptığı ve bunun için cezalandırıldığı doğrudur ancak biz Sarkisyan ve Koçaryan'ın ordusunu yendik."

Aliyev, Ermenistan ordusunun 30 yıl süresince Sarkisyan ve Koçaryan tarafından oluşturulduğunu hatırlatarak, Azerbaycan'a karşı işlenen tüm savaş suçlarının belgelendirildiğini, bir zamanlar işgal altında bulunan şehirlerde Ermenilerce gerçekleştirilen yıkımlarla ilgili hukuki süreç başlattıklarını söyledi.

'DÜN ERMENİ MİLİTANLARCA BİRTAKIM TERÖR EYLEMLERİ İŞLENDİ'

Bölgede Rus barış gücünün faaliyete başladığını, durumun biraz istikrara kavuştuğunu dile getiren Aliyev, şunları söyledi:

"Fakat dün Ermeni militanlar ya da sözde 'Ermeni ordusu'nun kalıntıları tarafından birtakım terör eylemleri işlendi. Bu, elbette, endişe verici bir konudur. Ermenistan hiçbir şekilde yeniden başlamaya can atmamalıdır diye düşünüyorum. Ermeni faşizmi yeniden baş kaldırsa, demir yumrukla başını ezeceğimizi söyledim. Bu nedenle herhangi bir askeri harekat planlamamaya çok dikkat etmeleri gerekir. Bu sefer onları tamamen yok ederiz. Bu kimse için sır olarak kalmamalı. Umarım böyle bir durum yaşanmaz."