Azerbaycan ilerliyor: Cebrail’e bağlı 13 köy daha işgalden kurtarıldı

Karabağ ve işgal edilen rayonlarda devam eden çatışmalarda Azerbaycan cephe hattındaki üstünlüğünü koruyor. Son olarak Cebrail rayonuna bağlı 13 köyde daha kontrol sağlandı. Ermenistan ise sivilleri hedef alan saldırıları sürdürüyor.

Azerbaycan ilerliyor: Cebrail’e bağlı 13 köy daha işgalden kurtarıldı

VERYANSIN TV

Azerbaycan Ermenistan'ın işgal ettiği topraklarda kontrol sağlamaya devam ediyor. Cephe hattındaki çatışmalarda son olarak 13 köy daha işgalden kurtarıldı. 

Açıklamayı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptı. Aliyev, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ermenistan ordusunun 18 Ekim'de yürürlüğe giren geçici insani ateşkesi alenen ihlal ederek Azerbaycan sivil yerleşim birimleri ve mevzilerine ağır top atışı gerçekleştirdiğini belirtti.

Bu saldırıda ölü ve yaralıların olduğunu bildiren Aliyev, Azerbaycan ordusunun gereken yanıtı vererek birkaç yerleşim birimini işgalden kurtardığını kaydetti. 

Aliyev, paylaşımında "Cebrail ilinin Soltanlı, Emirvarlı, Maşanlı, Hasanlı, Alikeyhanlı, Kumlak, Hacılı, Göyerçinveyselli, Niyazgullar, Keçel Memmedli, Şahvelli, Hacı İsmayıllı ve İsaklı köyleri işgalden kurtarılmıştır. Karabağ Azerbaycan'dır." bilgisini verdi.

MSB: 78 YERLEŞİM YERİ KURTARILDI

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da "Kahraman Azerbaycan ordusu ateşkese rağmen sivillere saldıran Ermenistan'a cevabı cephede vermeye devam ediyor. Ele geçirilen 13 köy ile birlikte işgalden kurtarılan yerleşim yeri sayısı 78'e ulaştı." ifadeleri yer aldı.

TERTER'DE SİVİLLERE SALDIRI

Azerbaycan bölgede ilerlerken Ermenistan ise sivillere saldırmayı sürdürüyor. 

Azerbaycan Başsavcılığının yazılı açıklamasında, Ermenistan'ın, Azerbaycan'ın Terter ve Ağcabedi kentlerine bağlı köylere yoğun topçu atışlarıyla saldırılar düzenlediği ifade edildi. 

Açıklamada, Ermenistan silahlı güçlerince yapılan saldırıda, Terter'e bağlı Elesgerli köyünün sakini 58 yaşındaki bir kişinin yaralandığı kaydedildi.

Ermenistan'ın Ağcabedi kentine bağlı Yukarı Kıyameddinli ve Karahanlı köylerini de obüs ve ağır top atışlarıyla vurduğu, saldırıda 25 evde ciddi hasar meydana geldiği aktarıldı. 

Ermenistan'ın 27 Eylül'den bu yana en çok hedef aldığı ve cephe hattına yakın bir konumda bulunan Terter kent merkezi, ateşkesin ilk günü olan dün sakindi. İnsanlar güvenli bölgelerden evlerine gitti, değerli ve ihtiyaçları olan eşyalarını aldı ve kenti terk etti.