Aliyev Ermenistan'ı Karabağ'da Fransız ve Amerikalı paralı asker kullanmakla suçladı!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ çatışmasında Fransa ve ABD'den paralı askerler kullandığına dair kanıtlarının bulunduğunu belirtti. Rusya Savunma Bakanı Sergej Şoygu başkanlığında Rus heyetinin Cumartesi günü Bakü'de yaptığı toplantıda konuşan Aliyev, Azerbaycan'ın elinde birçok belge olduğunu vurguladı.

Aliyev Ermenistan'ı Karabağ'da Fransız ve Amerikalı paralı asker kullanmakla suçladı!

GÖNÜL KENTER/ VERYANSIN TV

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Savunma Bakanı Sergej Şoygu başkanlığında Rus heyetinin Cumartesi günü Bakü'de yaptığı toplantıda dikkat çeken açıklamalar yaptı. 

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ çatışmasında Fransa ve ABD'den paralı askerler kullandığına dair kanıtlarının bulunduğunu belirten Aliyev şöyle konuştu: 

"Ermenistan, Karabağ'da aktif olarak yabancı asker kullandı. Elimizde birçok belge; Fransa, ABD, Lübnan, Kanada, Gürcistan ve diğer ülkelerden gelen paralı askerlerin pasaportları dahil çok sayıda fotoğraf ve videosu var. Söz konusu paralı askerlerin bir kısmı Ermeni, bir kısmı değil. Ancak bu konunun odağını değiştirmiyor çünkü yabancı paralı askerlerin Ermeni tarafına katılımı elbette kabul edilemez."

Azerbaycan  Ermenistan'ın işgâl ettiği topraklarını kurtarmaya başladığı ilk günden itibaren "Erdoğan paralı askerlerini gönderdi, Suriye'deki cihatçıları Karabağ'a kaydırdı, sivil Ermeni halkını katlettiriyor" propagandasını yayan Batı basını halihazırda Aliyev'in açıklamalarına karşı sessizliğini koruyor.

Cumartesi günü Bakü'de gerçekleştirilen toplantıda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermeni tarafı ile de temas halinde olacak Rus Barış Birliği'nin bölgede konuşlandırılmasını "memnuniyetle karşıladığını" kaydetti.

Aliyev "Rus Barış Birliği'nin konuşlandırılmasının istikrarın sağlanmasında önemli bir faktör olduğuna inanıyorum ve bildiri (ateşkes) imzalandığından beri kayda değer ihlâl olmadı. Eminim bundan sonra da olmayacak." ifadelerini kullandı.