Alman bakandan Türkiye yanıtı: Bir de NATO müttefiki olmasaydı...

Alman meclisinde Türkiye ile yaşanan gemi krizi tartışıldı. Alman Savunma Bakanı, vekillerden gelen Türkiye ile ilgili eleştirilere "Türkiye bir NATO partneri. Bu baş etmek zorunda olduğumuz bir realite" yanıtını verdi. Alman bakan, "Bir de şu Türkiye'nin NATO müttefiki olmadığı bir durumu düşünelim" ifadelerini kullandı. 

Alman bakandan Türkiye yanıtı: Bir de NATO müttefiki olmasaydı...

Hafta başında Libya açıklarında Türk bandıralı bir geminin Alman askerlerince aranması nedeniyle Türkiye ile Almanya arasında tırmanan gerilim, Alman Federal Meclisi gündemine taşındı. Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer dün Federal Meclis Genel Kurulu'nda düzenlenen oturumda, milletvekillerinin Türkiye ile Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim hakkındaki sorularını yanıtladı.

Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer'in, Türk gemisinde arama yapma girişiminin, İrini misyonunun Avrupa komutası tarafından alınan bir karar uyarınca yapıldığını ve kararın Alman fırkateyninde değil, ilgili komuta merkezlerinde alındığına vurgu yapması ise dikkat çekti.

‘BAŞ ETMEK ZORUNDA OLDUĞUMUZ BİR REALİTE’

Deutsche Welle Türkçe’den Değer Akal'ın haberine göre, Oturumda Yeşiller Partili Jürgen Trittin söz alarak, Türkiye'nin Libya, Dağlık Karabağ ve Doğu Akdeniz politikalarını eleştirdi. Trittin, "Türkiye'nin tüm bu yaptıklarından sonra, federal hükümet 10 Aralık'ta yapılacak AB zirvesinde yaptırımlara uyguladığı blokajını kaldıracak mı?" sorusunu yöneltti.

Kramp-Karrenbauer de bu konuda henüz bir karar alınmadığını, konunun hükümet içerisinde görüşüleceğine dikkat çekerek "Tüm bu söyledikleriniz, Türkiye'nin bizim için NATO'da çok zor bir partner olduğunu gözler önüne seriyor. Ama Türkiye bir NATO partneri. Bu baş etmek zorunda olduğumuz bir realite" yanıtını verdi.

‘TÜRK ASKERLERİ GÜVENİLİR MÜTTEFİKLER’

Türkiye'nin hem dış politikada hem de iç politikada aldığı kararlardan ötürü son derece zor bir partner olduğunu ifade eden Kramp-Karrenbauer, sözlerine "Türkiye NATO partnerimiz ve birlikte görev yaptığımız misyonlardaki Türk askerleri güvenilir müttefikler. Bir de şu Türkiye'nin NATO müttefiki olmadığı bir durumu düşünelim. İşte o durumda Türkiye'ye etkide bulunabileceğimiz, diyalog için elimizde kalan tek imkanı da kaybetmiş oluruz. Bu nedenle bu zorlu süreçle baş etmek zorundayız. Evet bu hiç de kolay değil ama bu güçlüğü göğüslemek zorundayız" şeklinde devam etti.