Alman ilaç devi 10 milyar dolar ‘kanser’ tazminatı ödeyecek!

Bayer, çiftçiler tarafından kullanılan bir ilacın kansere yol açması nedeniyle 10 milyar doları aşkın tazminat ödeyecek.

Alman ilaç devi 10 milyar dolar ‘kanser’ tazminatı ödeyecek!

Alman ilaç ve kimya devi Bayer, glifosat içeren tarım ilacı Round’Up hakkında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) kendilerine dava açan tüketicilerle anlaşma imzaladı. Buna göre şirket, toplam 10 milyar dolar tazminat ödeyecek.

Bayer’in alt firması Monsanto tarafından satılan tarım ilacı, kansere neden olduğu iddiasıyla ABD’de davalık olmuştu. Şirket, bu anlaşma sayesinde yaklaşık 125 bin tüketici ile anlaşmaya varıldığını ve davaların yaklaşık yüzde 75’inin son bulduğunu duyurdu.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre basın açıklamasında, anlaşmazlıklara son vermek için söz konusu tüketicilere 8,8 ila 9,6 milyar dolar ödeneceği belirtildi. Ayrıca 1,25 milyar dolar da daha sonra açılabilecek davalar için ayrıldı.

Şirketin tepe yöneticisi Werner Baumann, uzun süren belirsizliğin üzerine davaların son bulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

2018 yılında rakibi Monsanto’yu 63 milyar ödeyerek satın alan Bayer, Round’Up ilacına karşı açılan davalarla karşı karşıya kalmıştı. Şirket, bu kapsamda açılan ilk 3 davayı kaybetmişti.

Şirket, tazminat anlaşması kapsamına alınmayan söz konusu 3 davayı istinaf mahkemesinde takip etmeyi sürdürüyor.

RAPORLAR ÇELİŞİYOR MU?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) uzmanlarının katkısıyla hazırlanan raporun yine DSÖ’ye bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından hazırlanan ve “glifosatın insanlar için kanser yapma riski taşıdığı” görüşünün dile getirildiği 2015 yılına ait raporla çelişki içermediği belitildi. IARC’ın glifosatın aşırı dozda alımını araştırdığı, DSÖ’nün 2016 raporunda ise gıda ürünleriyle birlikte sınırlı oranda alımının gözetildiği vurgulandı.