Alman Ordusu at-unut ‘Enforcer’ güdümlü füze alıyor

Alman ordusu KSK (Kommando Spezialkräfte,  Komando Özel Kuvvetler: özel harekât askerlerinden seçilip oluşturulmuş seçkin bir özel kuvvet) ile KSM (Kommando Spezialkräfte Marine, Donanma Komando Özel Kuvvetler: donanma özel kuvvet) birimleri için MBDA-Systems’ın tek-er omuzdan atılır güdümlü füze sistemi LMW 18000+ Enforcer tedarik edecek.

Alman Ordusu at-unut ‘Enforcer’ güdümlü füze alıyor

STRATEGIE & TECHNIK’in aktardığına göre Aralık ayının 20’sinde imzalanan anlaşma kapsamındaki tedarik planına göre Alman özel kuvvetleri için tedarik edilecek ilk 850 füze sisteminin yaklaşık maliyeti 76 milyon Euro (yaklaşık 85 milyon ABD Doları) olacak.

Bu alımla ordunun hafif, hassas vuruşlu ve gece-gündüz kullanılabilir 1800 metre mesafenin ötesine angaje olabilen sistem isterleri karşılanmış olacak. Böylece Enforcer mevcut Wirkmittel 90/Silah 90’ın güdümsüz mühimmatını da tamamlayacak.

Defencetürk’ten Caner Çetin’in yazdığına göre silah sistemi, WM-90’ın da kullandığı gece-gündüz özelliği olan Hensoldt yapımı Dynahawk optiğini kullanıyor.

Füzenin toplam ağırlığı 7 kg.’ın altında. Enforcer güdümlü füze sistemi sahip olduğu ‘Çoketkili Harp Başlığı’ ile hareketli hafif zırhlı ve zırhsız hedeflere etki edebiliyor.

Ayrıca havada patlama kabiliyetiyle siper almış, sütre gerisi hedefleri de etkisiz hâle getirebiliyor.

Kapalı ortamlar, bina gibi yapılar içerisinden de ateşlenebilmekle birlikte, mimarisi at-unut üzerine kuruludur ve kilitle-ateşle usulünde çalışır.

Enforcer, Brimstone 3 ve MMP (‘‘Orta Menzilli Füze‘‘ tek-er taşınabilir güdümlü tanksavar füzesidir muharebe araçlarına da eklemlenebilir) ile birlikte artık MBDA’nın yeni güdümlü füze âilesinin bir üyesi. Füzenin modüler/eklemlemeli yapısı gelecekte kara, hava ve deniz platformları için de altyapı sunmaktadır.

MBDA* şimdi, kalifikasyon sürecini bitirip seri üretim için hazırlanmayı planlıyor.

  • MBDA, Avrupa merkezli bir füze sistemi geliştiricisi ve üreticisidir. Şirket Aralık 2001 tarihinde Fransız Aérospatiale-Matra, İtalyan Alenia Marconi Systems ve Britanyalı Matra BAe Dynamics ortaklığı ile kurulmuştur. Merkezi Fransa’dadır.