Almanya Deniz Kuvvetleri Komutanı, Putin ile ilgili sözlerinin ardından istifa etti

featured
service

Almanya’da Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Kay-Achim Schönbach, Rusya Devleti Başkanı Vladimir Putin’i öven sözlerinin ardından gelen tepkiler üzerine görevinden istifa etti.

Schönbach, Hindistan’da yaptığı ve Alman basınına yansıyan konuşmasında Rusya ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Putin’e anlayış gösterilmesi gerektiğini belirten Schönbach, “Onun gerçekten istediği göz hizasında saygıdır. Ve, aman tanrım, birine saygı göstermek neredeyse maliyeti yok. Bu yüzden bana sorarsanız, onun talep ettiği ve muhtemelen hak ettiği saygıyı göstermek kolaydır.” ifadesini kullandı.

Schönbach, en büyük tehdidin Çin olduğunu savunarak, “Bizim bile, Almanya’nın, Hindistan’ın Rusya’ya ihtiyacımız var, çünkü Çin’e karşı Rusya’ya ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Kendisinin dindar bir Hristiyan ve Rusya’nın da Hristiyan bir ülke olduğunu anlatan Schönbach, “Putin’in ateist olmasına rağmen bu önemli değil. Bu büyük ülke demokratik olmasa da ikili ortak olarak yanımızda olması Rusya’yı Çin’den uzak tutabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Schönbach, Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilafa da değinerek, “Kırım yarımadası gitti, geri gelmeyecek.” ifadelerini kullandı ve Rusya’nın Ukrayna topraklarına el koymak istemesini “saçmalık” olarak nitelendirdi.

Almanya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Schönbach’ın ifadelerinin içerik ve kelime seçimi açısından hiçbir şekilde Federal Savunma Bakanlığının pozisyonuna uymadığı ve Genelkurmay Başkanı Eberhard Zorn’a açıklama yapma fırsatının verileceği belirtildi.

Bild gazetesi de Schönbach’ı görevinden istifa etmeye çağırdı.

Gazetenin yorumunda, Schönbach’ın Kırım ile ilgili sözlerine işaret edilerek, “Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın videoda Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nın ‘gittiğini’ ve “bir daha geri dönmeyeceğini’ söylemesi başlı başına bir skandaldır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Resmi bir ziyarette söz konusu ifadeleri söyleyen Donanma Komutanı’nın bu görevde kalmaması gerektiği belirtilen yorumda, “Bir özür de artık yardımcı olmaz.” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan, Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberinde Almanya’nın Kiev Büyükelçisi Anka Feldhusen’in Schönbach’ın sözlerinden dolayı Ukrayna Dışişleri Bakanlığına çağırıldığı belirtildi.

Tepkilerin ardından, Schönbach, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Hindistan’da bir düşünce kuruluşunda sarf ettiği ifadelerinin o an için kişisel düşünceleri olduğunu, bunların hiçbir şekilde Alman Silahlı Kuvvetlerinin pozisyonuna uymadığını ifade etti.

Schönbach, bunu hata olarak nitelendirerek, “Düşünmeden, yanlış değerlendirdiğim durumda bunu yapmamalıydım.” değerlendirmesinde bulundu.

İSTİFA ETTİ

Koramiral Kay-Achim Schönbach, gelen tepkiler üzerine akşam saatlerinde görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Almanya Deniz Kuvvetleri Komutanı, Putin ile ilgili sözlerinin ardından istifa etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 4 ay önce

  Ana akim medyanin pompaladigi fikirlere uymayan bir seyler soyledi diye istifaya zorlanmasi, batinin demokrasi anlayisinin acik bir gostergesi. Yalniz bu durum kendisini hakli cikarmiyor. Rusya, hiristiyan oldugundan iyimis de aslinda tehdit olan Cin’mis. Neden birileri tehdit olmak zorunda? Neden israrla din, dil, irk ayrimi yapiliyor? Bati olarak 500 senedir dunyanin kanini akittiginiz yetmedi mi? Kendinizden olmayanlarin canini, malini, hakkini, gelecegini calip medeniyetcilik oynadiniz. 500 yil gozunuzu doyurmadiysa, o zaman Asya’nin yukselisi kisa surede hepinizi hizaya getirecek.

  Cevapla
 2. 4 ay önce

  Alman olarak kendi milli çıkarına uygun konuşmuş bu önemli.Utangaçlığını atan Almanya,yarın Avrupa’nın lideri,Anglo-sakson melanetin önüne set olarak çıkacaktır.Bu bizim çıkarlarımıza uygun bir durum.Ja Wohl Herr Schönbach!

  Cevapla
 3. 4 ay önce

  doğru

  Cevapla
 4. 4 ay önce

  Kör cahil gibi konuşma medeniyetler ve ideolojiler savaşırken senin gibi ortadoğulular mümkünse konuşmasın.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!