Almanya harekete geçti... Gri pasaport skandalına dava

İlk olarak Malatya’da ortaya çıkan gri pasaportla insan kaçakçılığı konusunda Almanya’da bir kişiye dava açıldı. Süreçle ilgili konuşan Savcı Thomas Klinge “Dava açılan kişi hapis cezası da alabilir” dedi.

Almanya harekete geçti... Gri pasaport skandalına dava
Almanya harekete geçti... Gri pasaport skandalına dava

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde AKP’li belediye tarafından Almanya’nın Hannover kentine “Çevreye duyarlı bireyler yetiştirme projesi” çerçevesinde gönderilen ve çoğu geri dönmeyen kişiler nedeniyle Almanya’da başlatılan soruşturma davaya dönüştü.

Evrensel’den Yücel Özdemir’in haberine göre, konuyla ilgili bilgi veren Hannover Savcısı Thomas Klinge, söz konusu kişileri gri pasaportla Türkiye’den Hannover’e getiren bir kişi hakkında soruşturma başlatıldığını ve hakkında dava açtığını söyledi. 

‘HAPİS CEZASI ALABİLİR’

Dava açılan ismi paylaşmayan Savcı Klinge, “Söz konusu kişi, toplam 53 kişi için bazı projelere katılma ve 90 gün Almanya’da kalması amacıyla vize başvurusunda bulunmuş. Bu kişilerin 46’sı Almanya’ya geldi. İfade edilen projenin hayata geçirilmediğini tespit ettik. Gelen 46 kişiden 5’i Almanya’da iltica başvurusunda bulundu. Diğerleri hakkında hiçbir bilgi yok. Davadaki delillere bağlı olarak hakkında dava açılan kişi hapis cezası da alabilir” dedi.

Türkiye’den gri pasaportla “Projelere katılma” adı altında insan kaçakçılığı yapıldığı şüphesi içinde olduklarını ifade eden Savcı, bütün bunların yakında başlayacak dava sonrasında netleşeceğini de sözlerine ekledi. Savcı, gri pasaportla insan getirenlerle Türkiye’deki hükümet arasında bir bağlantı olup olmadığı yönündeki sorumuzu ise “Bu konuda bir bilgiye sahip değiliz” şeklinde yanıtladı.

Söz konusu kişilerin Hannover’e Mega Kilit GmbH üzerinden getirildiği de ileri sürülüyor. 2016’da bir aile işletmesi olarak Kilit Ailesi tarafından kurulan şirket inşaat ve gastronomi alanında faaliyet yürütüyor. 2018’deki toplam cirosu 575 bin avro görünüyor.

CEYLANPINAR-MÜNİH HATTI

Öte yandan belediyeler aracılığıyla insan kaçakçılığı konusunda Bavyera Eyalet Hükümetine bir soru önergesi veren Yeşiller Partisi Milletvekili Cemal Bozoğlu da şebekenin arkasında Bingöl-Servi ilçesi AKP’li Eski Belediye Başkanı Ali Ayrancı’nın olduğunu iddia etti.

Konuyla ilgili olarak Evrensel’e konuşan Bozoğlu, “Benim bulunduğum Bavyera eyaletinde de üçüncü ligdeki futbol takımı Türkgücü üzerinden Urfa-Ceylanpınar’dan 37 kişi Şubat 2020’de gri pasaportla getirilmek istenmiş. Hem de 10 gün için. Bu kişilerin gerçekten Almanya’ya gelip gelmedikleri konusunda bir bilgimiz yok. Soru önergesine yanıt verildiğinde bunu öğrenmiş olacağız. Ancak gelmek isteyenlerin AKP’li olduğunu biliyoruz” dedi.

Türkiye’de işin başındaki kişinin AKP’li Ayrancı olduğunu öne süren Bozoğlu, gri pasaportla gelenlerin asıl olarak otobüsle yolcuk ettiğine dikkat çekti. Bozoğlu, Almanya’da yayımlanan Bild gazetesinin kısa bir süre önce Türkiye’den gri pasaportla yola çıkan bir grubun Avusturya-Çekya sınırında geri çevrildiği konusunda bir haber yayımlandığını da ifade etti.

Bozoğlu Türkiye’den gri pasaporta insan kaçakçılığı konusunda büyük bir şebekenin olduğunu tahmin ettiğini, gelenlerin Hannover ve Münih ile sınırlı olmadığını belirterek, “Ortada değişim programı altında sistematik insan kaçakçılığı var. Edindiğimiz bilgilere göre Kuzey Ren Vestfalya, Bremen ve Berlin eyaletlerine de benzer şekilde getirilen insanlar var. Bu konuda yetkili makamlar soruşturmaya devam ediyorlar” dedi. Gri pasaportla değişim programları adı altında en az 1000 kişinin Almanya’ya getirildiği ileri sürülüyor.

KİŞİ BAŞINA 5-10 BİN AVRO

Konu Alman basınında da yer almaya başladı. Süddeutsche Zeitung’da dün “Geri dönüşü olmayan yolculuk” başlığıyla yer alan haberde AKP’li yerel siyasetçilerin skandalın merkezinde olduğuna dikkat çekildi.

KİLİT İSİM BELEDİYELERİ SUÇLADI

Kaçakçılık şebekesinin Almanya ayağında bulunan kilit isim Ersin Kilit, Sözcü’den İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlad:

– Kendinizi tanıtır mısınız?

Bingöllüyüm. 10 yaşından beri Almanya'dayım. 2016'ya kadar dönercilik yapardım. Şimdi işsizim. Hannover'de yaşıyorum.

– Yeşilyurt Belediyesi'ni davet eden Kilit GmbH şirketi size mi ait?

Ailemin şirketidir.

– Organizasyonda rolünüz ne?

Sadece davetiye gönderdim. Belediyeciler yazdıkları bir örneği bana attı. “Böyle yaz ve gönder” diye. “Yapamam” dedim. Çünkü Türkçe klavyem yoktu. Kendileri yaptılar ve gönderdiler. Ben imza attım. Onlara geri gönderdim.

– Sizi nasıl buldular?

Bir arkadaş aracılığıyla…

– O kim?

İsmini mahkemede söylerim. Şu an söylemek istemiyorum.

– Yeşilyurtlulara siz mi eşlik ettiniz?

İki başkan yardımcısını Nürnberg'den aldım. Belediyeye gittiler. “İşimiz bittiğinde seni ararız” dediler. Otelde buluştuk. Ardından Hannover'e geldik. Üç kişi daha katıldı. Tarihi yerleri gezdik. “Hannover Belediye Başkanı Belit Onay'dan randevu alabilir misin?” diye sordular. Belit beye e-mail attım. Yeni başkan olmuştu, zamanı yoktu. Hamburg'a gittik, gezdik. Sonra döndüler.

– Ordu Korgan'a neden gittiniz?

Gitmemişim. Korgan'la hiçbir işim yoktur. İmzamı karşılaştırsınlar.

– Dönemin Korgan Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Selahaddin Emirosmanoğlu, Haziran 2020'de Korgan'a gittiğinizi, iki gün kaldığınızı ve anlaşma imzaladığınızı anlatıyor.

Kimseyi tanımıyorum. Bütün şeyleri bana yıkmaya çalışıyorlar. Türkiye'nin her yerindeki belediyelerde yapılmış bir şeydir. Bir vatandaş kalkıp da davetiye gönderiyor diye hepsini ona mal etmeyi doğru bulmuyorum.

– Korgan sizi nereden duysun?

Onu da mahkemede söyleyeceğim. Avukatım basın açıklaması yapacak.

– İyi de Korgan'a gittiğiniz söyleniyor.

İsmim her yerde çıkınca ister istemez beni kullanıyor.

– Ne münasebet! Bir yıl önceki karar bu.

Mahkemede söylerim.

– Bingöllü Ali Ayrancı'yı tanır mısınız?

Almanya'da tanıdım. Yeşilyurt Belediyesi ile gelmişti.

– Siz kaçakçılığa karışmadığınızı mı iddia ediyorsunuz?

Yaptığımı inkar etmiyorum. Yeşilyurt benden davetiye istedi. Bu resmi olamayan bir davetiyedir. Almanya'da resmiyette geçmiyor.

– Korgan'a?

Korgan'da başka şirket geçiyor.

– Sizin isminiz de var.

Var. Ama oraya göndermedim. Diğerlerini kabul etmiyorum.

– Almanya'da soruşturma açıldı mı?

Şu ana kadar bana bir şey gelmedi.

– Türkiye'den emniyet ya da savcılıktan arayan oldu mu?

Olmadı.

– Size göre suçlu kim?

Gri pasaport dediğimiz şeyi vali, belediye başkanı ve belediye meclisi imzalıyor. Bunları ben yapmamışım ki!