Almanya Kabil'den sadece 7 kişiyi taşıdı

Taliban'ın kontrolü ele almasının ardından Kabil Havalimanı'na yığılan Afganların görüntüleri dünya gündemine otururken Almanya Afganistan'dan kaldırdığı uçakta sadece 7 kişiyi taşıdı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison da kendileriyle çalışan tüm Afganlara yardım edemeyeceklerini söyledi.

Almanya Kabil'den sadece 7 kişiyi taşıdı

Afganistan'da ABD'den sonra en büyük ikinci askeri güce sahip olan Almanya, ülkeye dönen ilk uçakta yalnızca 7 kişiyi taşıdı.

Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ise, durumu "Çok az zamanımız vardı, bu yüzden sadece şantiyede bulunan insanları aldık" ifadeleriyle açıkladı.

"Havalimanının sivil kesiminden kişilerin kabulü mümkün olmadı" diyen bakan ayrıca, ilerleyen saatlerde daha fazla kişiyi taşımayı umduklarını sözlerine ekledi.

ABD askeri uçağının kalkışı sırasında yaşananlar dünya gündemine oturmuştu.

Almanya'nın, Afganistan'ın başkenti Kabil'e gönderdiği A400 tipi askeri kargo uçağına sadece 7 kişiyi almasına sosyal medyada büyük tepki gösterildi.

Almanya'nın tanınmış sanatçılarından Igor Levit, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bu felaket karşısında, uçağı insanlarla doldurmamak, kıyaslanamaz bir şekilde insanlık dışı. Bu utanç verici. Savaşın ne olduğunu anlamayan sorumlular. Söyleyecek söz bulamıyorum. Yedi kişi sadece yedi. Çünkü diğerleri listede değildi." ifadelerini kullanarak Almanya'nın tahliye operasyonundaki başarısızlığına tepki gösterdi.

Gazeteci Hasnain Kazim da "Merhaba Federal Ordu, inme şansınız olan Kabil'den yedi, sadece yedi kişiyi mi kurtardınız? Listenizde sadece bu insanlar olduğu için mi? Ciddi misiniz?" sorularını sorarak tahliye operasyonunu eleştirdi.

Başka bir sosyal medya kullanıcısı da "Boş bir uçakta yedi kişi. Diğerleri listede değildi. Avrupa Birliği'nin insanlığı budur. Bunlar sizin Hristiyan değerlerinizdir." ifadelerine yer vererek sert tepki gösterdi.

Öte yanında Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kabil'den sadece 7 kişi tahliye edilebildiği ifade edilerek buna gerekçe olarak havalimanına gelen yolların tehlikeli olması ve tahliye edilecek kişilerin havalimanına ulaşamaması gösterildi.

Açıklamada, tahliyelerin devam etmesi için yoğun çaba harcanmaya devam edileceği vurgulandı.

Alman yetkililerin tahliye operasyonu başarısızlığının ardından bir sonraki uçakta 135 kişi kapasiteli A400 uçağına 200 kişi almayı hedeflediği öğrenildi.

'BİZLE ÇALIŞAN TÜM AFGANLARA YARDIM EDEMEYİZ'

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise hükümetinin, Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmesinin ardından, Avustralya birlikleriyle birlikte çalışan ve onları destekleyen tüm Afganlara yardım edemeyeceğini belirtti.