Almanya o çocukları ne yapacak?

Almanya'nın Yunan adalarındaki kimsesiz göçmen çocukları ülkeye alma kararı soru işaretleri yarattı.

Almanya o çocukları ne yapacak?

Yunanistan Türkiye sınırında göçmenlere set çeken Avrupa, kapıları açmıyor. Yunan askerinin göçmenlere yönelik saldırgan tutumu dünyanın gözü önünde devam ediyor.

Öte yandan Almanya, sadece Yunan adalarındaki reşit olmayan çocukları ülkeye alacağını duyurdu. Sayıları 3 bin civarında.

Hürrriyet yazarı Nedim Şener, geçmişte Almanya’da giden göçmen çocuklarının akibetini sorguladığı yazısında soru işaretlerini gündeme getirdi.

Şener’in yazısının satır başları şöyle:

“Haberi görünce irkildim; Alman hükümeti Yunan adalarında bulunan sığınmacılar arasında reşit olmayan 3 bin dolayında çocuğu almaya karar vermiş!

İlk aklıma gelen, “Almanya kimsesiz bu çocukları ne yapacak?” sorusu oldu.

İnsani yardımı anlıyorum. Yaş ayrımı yapmadan ya da çocuklu aileleri hatta bununla beraber kimsesiz çocukları alacağını açıklasa sözüm olmaz. Ama neden yalnızca “kimsesiz çocuklar” kabul ediliyor?

Sonra aklıma gelen “Peki daha önce Almanya tarafından kabul edilen çocuklara ne oldu?” sorusuna cevap ararken, Alman Deutsche Welle (DW) internet sitesinde şu habere rastladım: “Avrupa’ya yönelik sığınmacı akınında on binlerce çocuk ve genç, yanlarında velisi olmadan Almanya’ya geldi. Bunların bazıları hemen, bazıları ise bir süre sonra ortadan kayboldu. Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) verilerine göre 2017 yılının başında bu gruba dahil 8 bin 400’den fazla kişi kayboldu. 2019 başı itibarıyla bu rakam 3 bin 200 civarına inmiş durumda. Almanya Refakatçisi Olmayan Çocuk Mülteciler Birliği’nden (BumF) Tobias Klaus, rakamın düşmüş olmasının AB’ye geçişlerin son yıllarda azalması ve buna bağlı olarak daha az çocuk ve genç sığınmacı gelmesiyle ilgili olduğunu dile getirdi.

Ancak BumF tarafından, çocuklara ve gençlere yardım kuruluşlarında çalışan kişiler arasında yapılan bir ankete göre ise son dönemde reşit olmayan, yalnız sığınmacıların kaybolma oranında yeniden küçük bir yükselme görülüyor.

BKA verilerine göre son yıllarda kaybolan, yaşı reşit olmayan sığınmacıların yüzde 80’i bir süre sonra bulundu. Ancak bulunamayan yüzde 20’lik gruptaki çocuk ve gençlerin ne yaptığı bilinmiyor.”

DW’nin haberi şöyle bitiyor: “Ancak bulunamayan yüzde 20’lik gruptaki çocuk ve gençlerin ne yaptığı bilinmiyor. Sokaklarda mı yaşıyorlar, seks işçiliğine mi zorlanıyorlar ya da suç örgütlerinin içine mi girdiler, bu konuda bir bilgi yok.”

Bu binlerce çocuk kayıp demektir. Hal böyleyken, Almanya kimsesiz çocukları ne yapacak merak ediyorum.