Almanya ve Finlandiya: Sınır dışı konusunda Ankara'dan bildirim almadık

Osman Kavala açıklaması sonrası 10 büyükelçiyle ilgili nasıl atım atılacağı beklenirken, Almanya ve Finlandiya, Ankara'dan 'sınır dışı edilme' konusunda bir resmi bildirim almadıklarını duyurdu.

Almanya ve Finlandiya: Sınır dışı konusunda Ankara'dan bildirim almadık

ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda'nın Ankara Büyükelçilerinin, Osman Kavalanı'nın serbest bırakılması için yaptıkları ortak açıklamaya karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan “istenmeyen adam” talimatı gelmişti. Dışişleri Bakanlığı'ndan ise Erdoğan'ın talimatıyla ilgili henüz bir karar gelmedi.

Berlin ve Helsinki'den ise talimatla ilgili açıklama geldi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Finlandiya Cumhurbaşkanlığı, büyükelçilerin sınırdışı edilmesine dair Ankara'dan resmi bildirim almadıklarını söyledi.

Sputnik'in aktardığına göre, Alman Hükümeti ve Dışişleri Sözcüleri, olağan basın toplantısında, diplomatların sınırdışı edilmesine dair Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan resmi bildirim gelmediğini belirtti. Konuyla ilgili haftasonunda Washington ve Paris'teki ortaklarıyla görüştüklerini aktarırken, 'Türkiye'nin Almanya için önemli bir ortak olduğu' mesajını verdi.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, "Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından yapılan yorumlardan endişeli ve şaşkınız" diyerek ekledi:

"Ancak Türkiye tarafından resmi bir bildirim yapılmadı. Benzer tehditlerden etkilenen ortaklarla yakın istişare halindeyiz."

Helsinki'yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak basın toplantısı düzenleyen Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto da "Bildiğim kadarıyla Finlandiya, büyükelçinin sınır dışı edilmesine ilişkin diplomatik kanallardan henüz bir bilgi almadı" dedi.