Almanya: Yılda 400 bin göçmene ihtiyacımız var

Almanya Federal İstihdam Dairesi Başkanı Detlef Scheele, ülkeye acilen daha fazla göçmen alınması için hükümete çağrıda bulundu.

Almanya: Yılda 400 bin göçmene ihtiyacımız var

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung'a konuşan Scheele, demografik nedenlerle bazı mesleklerde bu yıl potansiyel iş gücünün 150 bin azaldığını belirterek "Almanya'nın iş gücü tükeniyor" dedi.

Önümüzdeki yıl daha da fazla iş gücü kaybı olacağını söyleyen Scheele, Almanya'nın bu sorunun ancak vasıfsız kişilerin kalifiye iş gücühaline gelmeleri ve yarı zamanlı çalışan kadınların daha uzun çalışması sağlanarak, ayrıca özellikle de ülkeye göçmen alınarak çözülebileceğini söyledi.

‘ŞU ANDA YILDA 400 BİN GÖÇMENE İHTİYAÇ VAR’

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, Alman hükümetinin bu sorunu çözmek zorunda olduğunu ifade eden eden Scheele, "Şu anda yılda 400 bin göçmene ihtiyacımız var. Bu, geçmiş yıllara kıyasla çok daha yüksek bir rakam" dedi.

Scheele, hasta bakıcıdan klima teknisyenine, lojistikçiden akademisyene kadar her alanda uzman iş gücü eksikliğinin çekildiğini söyledi.

Ülkeye göçmen alınmasına karşı çıkan kesimler olduğuna da işaret eden Scheele, "'Yabancı istemiyoruz' denilebilir. Ancak bu işe yaramaz. Gerçek olan Almanya'nın iş gücünün tükendiği" ifadelerini kullandı. Korona krizinin kalifiye iş güçü göçünü azalttığını kaydeden Scheele, geçen yıl yabancı diplomaların tanınması için Alman makamlarına yapılan başvuruların yüzde 3 azaldığını ifade etti.

Alman İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Alman makamları da yapılan bu başvurulardan 44 bin yabancı diplomayı tamamen ya da kısmen tanıdı. Bunun da bir önceki yıla kıyasla yüzde 5 artış anlamına geldiği belirtildi. Tanınan diplomaların 15 bini hasta ve yaşlı bakımı olmak üzere 29 bininin sağlık alanında olduğu kaydedildi. Diplomaları tanınan en büyük grubun 3 bin 600'le Bosna Hersek olduğu, ikinci grubun da 3 bin 100'le Suriye olduğu açıklandı.