Almanya’da Deniz Naki’ye ‘çete’ davası… ‘YPG’ye yardım’ iddiası dosyada

Türkiye'de terör örgütü propagandası yapmaktan hapis cezasına çarptırılan eski futbolcu Deniz Naki hakkında Almanya'da ‘kazanç sağlamak amaçlı organize suç çetesi kurmak, şantaj ve uyuşturucu ticareti yapmak’ suçlarından yürütülen soruşturma tamamlandı. Dosyada, Naki’nin üyesi olmakla suçlandığı ‘Bahoz’ adlı suç çetesinin YPG’ye bağışa aracılık ettiği iddiası da yer aldı.

Almanya’da Deniz Naki’ye ‘çete’ davası… ‘YPG’ye yardım’ iddiası dosyada

Almanya'da U21 Futbol Milli Takımı, Türkiye'de de Amedspor'un formalarını giyen eski futbolcu Deniz Naki hakkında Almanya'da hakkında kazanç sağlamak amaçlı organize suç çetesi kurmak, şantaj ve uyuşturucu ticareti yapmak iddiasıyla iddianame hazırlandı.

Soruşturma sırasında Deniz Naki'nin üyesi olmakla suçlandığı Bahoz adlı suç çetesinin YPG'ye yardım ettiği iddiası nedeniyle ise Alman makamları arasında dosyanın siyasi olup olmadığı noktasında görüş ayrılığı yaşandığı öğrenildi.

Soruşturmayı yürüten Aachen Savcılığı, davanın siyasi olduğu gerekçesiyle iddianameyi başta, iç güvenlik davalarına bakan, kendisinin de bağlı bulunduğu Köln Eyalet Mahkemesi'ne yolladı. Orada dosyanın ön incelemesini yapan hakimler heyeti ise isnat edilen suçların ağır adli suç kapsamına girdiğine, siyasi olmadığına hükmetti. Bunun üzerine dosya Aachen Savcılığına geri gitti, akabinde de adli davalardan sorumlu Aachen Eyalet Mahkemesi'ne sunuldu. Almanya'daki yasal düzenlemere göre, siyasi suç davalarının güvenlik konusunda uzmanlaşmış eyalet yüksek mahkemelerinin bulunduğu kentlerde görülmesi gerekiyor.

‘ORGANİZE SUÇ ÇETESİ KURMAK’ SUÇLAMASI

Deutsche Welle Türkçe'den Elmas Topçu’nun haberine göre, soruşturmayla ilgili soruları yanıtlayan Aachen Eyalet Mahkemesi sözcüsü, hakim Thomas Birtel, isnat edilen suçların ağır adli suç kapsamında görülmesi üzerine iddianamenin Köln'den geri döndüğünü ve kendilerine sunulduğunu doğruladı. Birtel, iddianamenin dört şüpheliyi kapsadığını ve söz konusu kişilere öncelikle organize suç çetesi kurmak suçlamasının yöneltildiğini belirtti. Buna göre Deniz Naki ile Hüseyin Ö. adlı kişi 2017'de "Bahoz" diye bilinen, "rockçı suç çetesi benzeri yapılanma" olarak nitelenen grubun yerel teşkilatını kurmak ve yönetmek, diğer iki zanlı da buna üye olmakla suçlanıyor.

KRİMİNAL BİR YAPILANMA

Birtel'in verdiği bilgilere göre iddianamede Deniz Naki ile birlikte çete kurduğu ve yönettiği ileri sürülen Hüseyin Ö.'nün daha önce de cinayet suçundan mahkum edildiği, ömür boyu hapis cezası aldığı, 15 sene yattıktan sonra 2017'de şartlı tahliye edildiği bilgisine yer veriliyor. Hüseyin Ö. ile Deniz Naki'nin işbirliğinde oluşturulduğu iddia edilen suç çetesinin ruhsatsız silah bulundurmak, uyuşturucu ticareti yapmak, insanları yalan ifadeye zorlamak, adam yaralamak, şantaj ve kundaklamaya azmettirmek suçlarını işledikleri ileri sürülüyor. Savcılığın iddiasına göre Deniz Naki ile Hüseyin Ö.'nün kurduğu organize suç çetesi "Bahoz", çoğu Türkiye kökenli Kürt'ten oluşan, kendileri ya da üçüncü kişiler için gelir elde etmek üzere kurulan kriminal bir yapılanma.

Aachen Eyalet Mahkemesi'ne sunulan iddianamenin kabul edilmesi halinde davanın Haziran ayında açılması bekleniyor. Geçen yıl gözaltına alınan Deniz Naki ve şüpheli diğer üç kişi hakkındaki soruşturmayı, şüphelilerin ikametlerinin bulunduğu ve suçların ağırlıklı olarak işlendiği bölgeden sorumlu Aachen kenti savcılığı yürüttü.

DENİZ NAKİ GEÇEN YAZDAN BERİ CEZAEVİNDE

Türkiye'de hakkında futboldan ömür boyu men kararı çıkan, kariyerinin başlarında Almanya'nın U21 takımında da oynayan Deniz Naki, Temmuz 2020'den beri Almanya'da tutuklu. Tutuksuz yargılanma talebi "kaçma ve delil karartma riski bulunduğu" gerekçesiyle reddediliyor.

Deniz Naki ile birlikte "Bahoz" adlı organize suç çetesinin yerel birimini kurmakla suçlanan Hüseyin Ö. de Alman makamlarının tanıdığı bir isim. 2019 yılında yine Aachen'da Bahoz çetesinin yerel teşkilatını kurmakla suçlanmış, bununla bağlantılı olarak 4 Mart 2018 ile 29 Haziran 2018 tarihlerinde Köln'de iki nargile bar sahibini tehdit ederek haraç almaya kalkıştığı, ikinci olayda ateşli silah kullanıldığı iddia edilmişti. Hüseyin Ö. bu suçlamalardan delil yetersizliğinden beraat etti.

DW Türkçe'nin o dönemde Aachen Savcılığı'na yönelttiği bir soru üzerine, dava kapsamında Deniz Naki'nin başta tanık olarak çağrıldığı, sonrasında ise mahkemenin bundan vazgeçtiği ortaya çıkmıştı.

Aralık ayında DW Türkçe'nin sorularını yanıtlayan, konuyla ilgili soruşturmayı yürüten Aachen Savcılığı Organize Suçla Mücadele Birimi Basın Sözcüsü Jan Balthasar, bazı medya organlarında iddia edildiği gibi olayın siyasi bir boyutu olduğuna dair ipucu bulunmadığını vurgulamış, "Şimdilik kazanç amaçlı organize suç çetesi kurmak ve şantaj ile uyuşturu ticareti gibi iddialarla bağlantılı bir soruşturma yürütülüyor" demişti.

‘YPG’YE BAĞIŞA ARACILIK ETTİ’ İDDİASI

Deniz Naki iddianamesinin geçen günlerde sunulduğu Aachen Eyalet Mahkemesi'nden hakim Thomas Birtel de davanın doğrudan bir siyasi boyutu olmadığını, ancak soruşturmayı yürüten savcıların dolaylı bir bağlantı üzerinde durduğunu söyledi ve Bahoz'un YPG'ye bağış konusunda aracılık ettiği iddiasının dosyada yer aldığını belirtti.

BAHOZ-PKK BAĞI

Alman güvenlik birimlerine göre Bahoz, çoğu Türkiye kökenli Kürt'lerden oluşan "rockçı organize suç çetelerine benzer" bir örgüt. 2016 yılında Baden-Württemberg eyaletinde kuruldu, Baden-Württemberg'le birlikte Hessen ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde faaliyetler yürüttü. Yapılanmanın 2017 sonbaharında dağıldığını açıklandı ve emniyet teşkilatları da örgütün dağıldığına dair açıklamanın "inandırıcı olduğunu, buna rağmen grubun takibinin süreceğini" duyurdu.

Kamuoyunda Bahoz ile PKK arasında bağlantı bulunduğu iddiaları yer almıştı.

TÜRKİYE'DE 'TERÖR PROPAGANDASI'NDAN MAHKUM OLMUŞTU

Düren kenti doğumlu Deniz Naki, Türkiye'de "terör örgütü propagandası" suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırılmış, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) da "ayrımcılık ve ideolojik propaganda" nedeniyle 3 yıl 6 ay men, 273 bin lira da para cezası vermişti. Türkiye'de kurallar gereği üç yılı aşan cezalar da sürekli hak mahrumiyetine dönüşüyor. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu Naki'ye verilen ömür boyu men cezasını onamıştı.