Almanya’da merkez sol partiler zafer kazandı

Almanya’nın kuzeyinde yer alan Hamburg kentinde yapılan eyalet seçimlerinde merkez sol partiler güçlerini daha da artırdı. Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU (Hristiyan Demokratik Birlk) ise Hamburg kentinde bugüne kadar aldığı en düşük oyu aldı. Pazar günü yapılan seçimlerde, aşırı sağı temsil eden AfD (Almanya İçin Alternatif) ise seçim barajını son anda aştı.

Almanya’da merkez sol partiler zafer kazandı

Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyların yüzde 39’unu alırken, Yeşiller oylarını iki katına çıkararak oyların yüzde 24,2’sini aldı. CDU ise burada oyların sadece yüzde 11,2’sini alabildi.

Medyascope’dan Alphan Telek’in haberine göre CDU içerisinde, bu ay başında parti lideri Annegret Kramp-Karrenbauer’in istifa etmesinin ardından bir karışıklık durumu hakim. Son olarak Hamburg’da CDU’nun aldığı oy oranı CDU’nun işlerini daha da zorlaştıracağa benziyor.

CDU’nun Hamburg’da aldığı oy, Hamburg eyalet seçimlerinde bugüne kadar partisi aldığı en düşük oy. Öte yandan bu sonuç, CDU’nun tarihinde tüm eyaletler içerisinde aldığı en kötü ikinci oy oranı. CDU’nun 25 Nisan ya da 9 Mayıs tarihlerinden birinde kongre yapması bekleniyor. Burada seçilecek lider CDU’yu 2021 yılında yapılacak federal seçimlere götürecek.

Öte yandan aşırı sağın güçlü temsilcisi AfD ise geçtiğimiz yıl eski Doğu Almanya’daki eyaletlerde yaşadığı başarıyı Hamburg’da yakalayamadı. AfD yüzde eyalet parlamentosuna giriş barajı olan yüzde 5’i zorlukla geçebildi.

Hamburg eyaletindeki seçim yasalarının karmaşıklığından ötürü resmi sonuçlar 25 Şubat Salı günü açıklanacak. Hamburg Almanya’daki en zengin eyaletlerden biri olarak biliniyor. Merkez solun burada kazandığı başarının ulusaldan çok yerel faktörlere dayandığı düşünülüyor. SPD, Hamburg’da soldan daha çok sermaye yanlısı bir çizgi izliyor.

Ancak yine de geçtiğimiz günlerde yaşanan ırkçı saldırılar ve geçtiğimiz yıl AfD’nin doğu eyaletlerinde elde ettiği başarıdan sonra bu sonuçlar aşırı sağın her yerde gündemi tek başına belirleyemediğine işaret ediyor.