Almanya’dan ABD’ye çok sert tepki: Egemenliğimize saldırıyorsunuz!

featured
service

Rus doğalgazını Almanya üzerinden Avruapa’ya taşıyacak Kuzey Akım-2 projeleri için yaptırım hazırlığındaki ABD’ye Alman yetkili Ernst’ten sert yanıt geldi: Dostça bir eylem olarak göremeyiz. Washington, bu tutumuyla Almanya’nın ve AB’nin egemenliğine saldırıyor!

ABD Hazine Bakanlığı, Rus doğalgazını Avrupalı tüketicilere taşıyacak olan Kuzey Akım-2 ve Türk Akım projelerine yönelik yaptırımların yürürlüğe girdiğini ve Washington’un boru hatlarının yapımını gerçekleştiren şirketlerden çalışmalarını derhal durdurmalarını talep ettiğini açıklamıştı.

Almanya hükümeti, Berlin ile Moskova arasında halen yapımı devam eden Kuzey Akım 2 doğalgaz hattına yönelik yaptırımları ülkenin iç işlerine müdahale olarak niteleyerek ABD’nin kararını kınamıştı.

Alman Federal Meclisi (Bundestag) Ekonomik İşler ve Enerji Komitesi Başkanı Klaus Ernst, ABD’nin Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı projesine yönelik baskısını sürdürmesi halinde ABD gazına cezai vergi getirebileceklerini belirtti.

ABD tasarısını Sputnik’e değerlendiren Ernst, “ABD’nin bu konudaki tutumunu artık dostça bir eylem olarak göremeyiz. Washington, bu tutumuyla Almanya’nın ve AB’nin egemenliğine saldırıyor” dedi.

Ernst, Washington’un projeye yönelik baskıya son vermemesi halinde ABD gazına cezai vergi getirebileceklerini vurguladı.

SENATOYA YENİ TASARI… ‘AVRUPA’NIN BAĞIMSIZLIĞINI TEHLİKEYE ATIYOR’

ABD Senatosu’na Rus doğal gazını Almanya üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Kuzey Akım-2 projesine yönelik daha ağır yaptırımlar öngören bir tasarı sunulmuştu.

Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz ve Demokrat Senatör Jeanne Shaheen tarafından sunulan “Avrupa’nın Enerji Güvenliğini Artırma Yasası” başlıklı tasarıya her iki partinin de destek verdiği biliniyor.

Tasarıda, söz konusu projenin, Moskova’nın Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki ekonomik ve siyasi etkisini artıracağına vurgu yapılırken, proje kapsamında su altı boru döşeme çalışmalarında yer alan ve projeye kredi veren tüm şirket ve bankalara yaptırım istendi.

Diğer yandan projelerde yer alan gemilere ekipman ve donanım desteği veren şirketlerin de hedef alınacağı belirtildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Senatör Cruz, su altı boru döşeme çalışmalarında yer alan herkesin “derhal ve yıkıcı yaptırımlarla” karşılacağını belirtirken, Senatör Shaheen ise, Kuzey Akım 2 projesinin, başta Ukrayna olmak üzere Avrupa’nın bağımsızlığını tehlikeye attığını ve Avrupa’nın Rusya tarafından “sömürülmesine” kapı araladığını söyledi.

Tasarının, Başkan Donald Trump’ın masasına gitmeden önce ilk etapta Senato’dan, daha sonra ise Temsilciler Meclisinden geçmesi gerekiyor.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Rus doğal gazını Almanya üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Kuzey Akım 2 projesinin işletmecisi Nord Stream 2’den yapılan açıklamada, yaklaşık 20 gemiyle Kuzey Akım 2 için Baltık Denizi’nde boru döşeme çalışmalarının devam edildiği ve şimdiye dek 200 kilometrelik boru hattı döşendiği kaydedilmişti.

Projenin inşaat rotasında yer alan ülkelerden Almanya, Finlandiya ve İsveç, projeye ilişkin inşaat izinlerini bir süre önce vermişti.

Toplam maliyetinin 10 milyar avro civarında olması beklenen Kuzey Akım 2 projesiyle, yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının, Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevk edilmesi planlanıyor.

ABD, Ukrayna, Polonya ile Baltık ülkelerinin, inşasına karşı çıktığı projenin ortakları arasında, proje sahibi Gazprom’un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketler yer alıyor.

Gazprom’un geçen yıl Avrupa’ya ihraç ettiği 194,4 milyar metreküplük gazın yaklaşık yüzde 30’u Ukrayna üzerinden sevk edilmişti.

 

Almanya’dan ABD’ye çok sert tepki: Egemenliğimize saldırıyorsunuz!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!