Almanya'dan Erdoğan’ın ‘Osman Kavala’ açıklamasına yanıt: Not ettik

ABD, Almanya ve Fransa'nın da aralarında olduğu 10 ülkenin Ankara Büyükelçilerinin Osman Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki açıklamaları üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz’ demişti. Erdoğan’ın sözlerine Alman hükümetinden 'not ettik' yanıtı geldi. 

Almanya'dan Erdoğan’ın ‘Osman Kavala’ açıklamasına yanıt: Not ettik

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer, olağan basın toplantısında soru üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, aralarında Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz’un da bulunduğu 10 ülkenin büyükelçileriyle ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, Demmer, Erdoğan’ın büyükelçileri Türkiye’de ağırlamak istemediği ve bunu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ilettiği yönündeki haberleri ‘not ettiklerini’ söyledi.

Ulrike Demmer ayrıca Alman Hükümeti’nin, büyükelçilerin Osman Kavala’nın ‘derhal serbest bırakılması’ için yaptıkları çağrının arkasında durdukları mesajını verdi.

‘POZİSYONUMUZDA DEĞİŞİKLİK YOK’

Hükümet Sözcü Yardımcısı Demmer, AİHM’in Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması yönündeki kararını ve Alman Hükümeti’nin bu kararın uygulanmasına verdiği desteği hatırlattı, "Pozisyonumuzda bir değişiklik yok" dedi.

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Schulz’un Türkiye’den ayrılıp ayrılmadığıyla ilgili soruyu ise Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger yanıtladı.

Burger, "Şu anda Türkiye’deki diplomatik mevcudiyetimize ilişkin bir değişiklik bulunmamaktadır" demekle yetindi.

NE OLMUŞTU?

ABD, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ile Yeni Zelanda Büyükelçilikleri’nin imzasıyla yapılan açıklamada, Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması yönünde Türkiye’ye çağrıda bulunulmuştu. Bunun üzerine 10 büyükelçi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak uyarılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Batı Afrika turu dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Soros artığı" olarak nitelendirdiği Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ortak açıklama yapan Ankara büyükelçilerine tepki göstermişti.

"Bakın şimdi AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) bir karar almış. Bu Kavala denilen Soros artığıyla ilgili olarak Türkiye'yi adeta burada mahkum etmek istiyorlar. 10 tane büyükelçi bu açıklamayı niye yapar? Bu Soros artığını savunanlar, bunu nasıl bıraktırırız gayreti içindeler. Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz” diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Türkiye'ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz? Neymiş? Kavala'yı bırakın. Sen kendi ülkendeki haydutları, katilleri, teröristleri bırakıyor musun? Amerika, Almanya, hangisi böyle bir şeyi şu ana kadar yaptı? Konuştuğu zaman sana verecekleri cevap şudur, 'yargı bağımsızdır.' Sizde yargı bağımsız da bizdeki yargı bağımlı mı? Bizdeki yargı, bağımsızlığın en güzel örneklerini veriyor."