Alman mahkemesinden skandal YPG kararı

Almanya İçişleri Bakanlığı, PKK’nın Suriye kolu YPG-YPJ’nin sembollerini 2017’de yasakladı. Bavyera mahkemesi ise YPG'nin PKK'ya bağlı bir organizasyon olmadığını öne sürerek, bakanlığın genelgesinin bağlayıcı olmadığına hükmetti.

Alman mahkemesinden skandal YPG kararı

Almanya'nın Bavyera Eyaleti Yüksek Mahkemesi'ne taşınan bir davada, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG/ YPJ'nin sembollerine izin çıktı. Federal İçişleri Bakanlığı'nın 2 Mart 2017 tarihli genelgesini hiçe sayan mahkeme, YPG/YPJ'nin 1993 yılından bu yana ülkede yasaklı olan PKK'ya bağlı bir organizasyon olmadığını öne sürdü. 

GENELGE 'BAĞLAYICI DEĞİL' DEDİ

Sabah'tan Mustafa Akbaba'nın haberine göre, kararda, YPG/YPJ sembolleri taşınarak PKK propagandası yapılmadığı savunuldu. Hakim, YPG/YPJ sembollerinin Suriye'nin kuzey bölgesiyle dayanışmayı ifade ettiğini ileri sürdü. Mahkeme, bakanlık genelgesinin, hukuk açısından bağlayıcılığı olmadığını belirterek, "Bu bakanlığın bir yazışması" dedi. Bakanlık genelgede, mahkeme kararlarına da yer vermişti.

Sol Partili Sevim Dağdelen de yasaklamanın ardından elinde YPG flaması ile kürsüye çıkıp yasaklamayı eleştirmişti. 

GENELGEDE İFADE AÇIK

İçişleri Bakanlığı tarafından 2 Mart 2017 Mart tarihinde Almanya'daki 16 eyalet yönetimine gönderilen söz konusu genelgede, başta PYD, YPG/YPJ'nin sembolleri olmak üzere Abdullah Öcalan'ın her türlü fotoğrafının kamuoyuna açık yerlerde açılmasının yasaklandığı belirtildi. YPG ve YPJ'nin PKK'nın kolu olduğu vurgulandı. Yasağın nasıl uygulanacağı eyaletlerin inisiyatifine bırakıldı. Bavyera bu genelgeye dayanarak yasaklı sembolleri taşıyan ve paylaşanlar hakkında işlem yapıyordu.