Altan ve Ilıcak’ın tahliyesine itiraz

FETÖ'nün medya yapılanması davasında Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında tahliye kararı verilmesine Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (Tay-Der) tarafından itiraz edildi. Dilekçede, yurt dışına çıkış yasağının FETÖ sanıkları tarafından kolayca aşılabildiği vurgulandı.

Altan ve Ilıcak’ın tahliyesine itiraz

Tay-Der Başkanı Muhammed Gömük tarafından İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmek üzere İzmir Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine yazılan dilekçede, Altan ve Ilıcak‘a verilen yurt dışı çıkış yasağının FETÖ sanıkları tarafından kolayca aşılabildiğine dikkat çekildi. Gömük, dilekçede “Can Dündar ve Ekrem Dumanlı gibi elim tecrübelerin de gösterdiği üzere bu yasak hiçbir işe yaramayarak, FETÖ’den yargılananlar kolayca yurt dışına kaçarak firar edebilmektedirler. Öte yandan, sanıkların aldıkları hapis cezası süreleri ile gözaltı ve tutukluluk süreleri üzerinden infaz hukuku kaidelerine göre hesaplamalar yapıldığında 4 kasım 2019 günü tahliye olmalarına ilişkin şartların gerçekleşmediği görülecektir” ifadelerine yer verdi.

Dilekçe ile FETÖ ile iltisak ve FETÖ’ye bilerek yardım isnatlarından hüküm giyen Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın tahliye kararlarının kaldırılıp yeniden tutuklanmaları istendi.