Altaylı’dan Nagehan Alçı’ya: Bar değil o baro baro

Nagehan Alçı, 'Barolara kayıt şartı dünyada sedece Türkiye'de' dedi. Fatih Altaylı, Alçı'nın bar ile baroyu birbirine karıştırdığını söyledi.

Altaylı’dan Nagehan Alçı’ya: Bar değil o baro baro

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın “Vesayet kurumu” dediği barolara yönelik düzenleme tartışılmaya devam ediyor. “Çoklu baro”nun önünü açacak olan düzenlemeyle ilgili tv ekranlarında konunun tarihi ve hukuki boyutunda bihaber yorumculardan geçilmiyor.

Bir örneği dün HaberTürk ekranlarında yaşandı. Nagehan Alçı, “Barolara kayıt şartı dünyada sadece Türkiye’de” iddiasını ortaya attı.

Alçı’ya aynı gazetede yazar olan Fatih Altaylı’dan tepki geldi.

Altaylı’nın yazısının “Bar değil o baro baro” başlıklı bölümü şöyle:

“Dün gece Habertürk’te baroları siyasallaştıracak yasa ile ilgili tartışmaları izliyorum.
Nagehan Alçı şöyle bir iddia ortaya attı:
“Barolara kayıt sadece Türkiye’de mecburi. Pek çok ülke böyle bir mecburiyet getirmiyor.”
Bu tam bir “Söyle lafı sevsinler inananı” durumudur aslında.
Tüm medeni dünyada barolar vardır ve mahkemede avukatlık yapmak için baro üyesi olmak gerekir.
Mesela Nagehan Alçı ve benzerlerinin demokrasinin en önemli yeri olarak gördüğü İngiltere’de mahkemelerde müvekkilleri temsil edebilmek için baro üyesi olmak şarttır. Baro üyesi yani “Barrister” değilseniz duruşma salonuna adım dahi atamazsınız. Hukuk firmasında ofis çalışanı olabilirsiniz.
ABD’de durum daha da katıdır.
İsterseniz ülkenin en iyi hukuk fakültelerini, Harvard’ı, Princeton’ı, Yale’i, Stanford’ı bitirin, baro sınavını geçemezseniz, mahkemelerde avukatlık yapamazsınız. Üstelik de her eyalette ayrı baro olduğu için, New York Barosu’na kayıtlı iseniz ve Los Angeles Barosu’nda kaydınız yok ise Los Angeles’ta da avukatlık yapamazsınız.
Türkiye’de bu konuda ahkam kesen pek çok kişinin anlamadığı ise baroların bir oda ya da meslek örgütü değil, çok daha derin bir geçmişe ve anlama sahip demokratik birer kurum olduğudur.”