Altı muhalefet partisi bir araya geliyor

featured
service

Halk TV yazarı Fikret Bila, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş için ortak mutabakat metnini hazırlayan altı muhalefet partisinden önce genel başkan yardımcılarının, ardından da liderlerin bir araya geleceğini yazdı.

Halk TV yazarı Fikret Bila, “Altı muhalefet lideri buluşuyor” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yazıda ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme’ geçiş İçin ortak mutabakat metnini hazırlayan altı muhalefet partisinin genel başkan yardımcılarının çarşamba günü buluşacağı belirtildi.

Bila, “Altı muhalefet partisinin genel başkan yardımcıları çarşamba günü akşam yemeğinde buluşacaklar. Bu yemekli toplantının konusu altı muhalefet liderinin buluşacağı zemini hazırlamak olacak. Genel başkan yardımcıları, liderlerin nerede ve ne zaman buluşacakları konusunu ele alacaklar. Altı genel başkan yardımcısının alacağı karara liderler uyacak ve bir araya gelerek altılı fotoğraf verecekler” dedi.

Bila şunları söyledi:

“CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin liderlerinin önce kendi aralarında basına kapalı bir toplantı mı yapacakları, yoksa doğrudan birlikte basının karşısına çıkıp ortak metni mi açıklayacakları genel başkan yardımcılarının yemekli toplantısında kararlaştırılacak. Liderler her iki öneriye de açıklar. Liderler kamuoyunun karşısına çıkmadan önce kendi aralarında bir yuvarlak masa toplantısı yapılmasına karar verilirse, altı lideri birada gösteren fotoğraf basınla paylaşılacak. Liderlerin bir araya gelmesi konusunda yöntem belirleyecek olan genel bakan yardımcılarına göre Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu’nun rahatsızlığı nedeniyle gerekli dinlenme süreci bittiğinde ve normal mesaisine başladığında altı lider bulaşacaklar. Bunun gerçekleşmesi de uzun bir süre almayacak.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Lideri Meral Akşener ve Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu’nun akşam yemeğinde bir araya gelmeleri ve üçlü fotoğraf vermeleri muhalefet cephesinde heyecan yaratmış ve ‘altı lider ne zaman bir araya gelecek’ beklentisine yol açmıştı. Bu nedenle altı liderin bir zirve gerçekleştirmeleri ve birlikte fotoğraf vermeleri siyasi önem de taşıyor. Altı lider bir araya gelinceye kadar ikili temaslar devam edecek. Bu haberler muhalefet partisi liderleri arasında güçlü parlamenter sisteme geçiş ve ortak bir aday çıkarma konusunda ilkesel düzeyde bir uzlaşmaya varıldığını gösteriyor. Liderler buluşmasından sonra Ortak Mutabakat Metni’nde yer alan ilkelerin iktidar değişikliğinde ne zaman ve nasıl uygulanacağı konusunda bir ortak program çalışması da yapılacak.”

 

Altı muhalefet partisi bir araya geliyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 4 ay önce

    Maskeli Beşler gibi olmuşlar.

  2. 4 ay önce

    hepsi hayal dünyasında yaşıyor

  3. 4 ay önce

    Al birini vur ötekine… Değil altı… Altmış tanesi bir araya gelse, ne olur. Ha, başımızdaki bela çoğalır.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!