Altın rekora doymuyor!

Altının ons fiyatı 1.982,73 dolarla tarihi zirvesini görmesinin ardından 1.974,40 dolardan alıcı buluyor. Kurban Bayramı dolayısıyla yurt içi piyasaların kapalı olduğu bugün ise uluslararası piyasalarda güne yükselişle başlayan gram altın, 444,5 lira ile tarihi zirvesini görmesinin ardından yüzde 1 artışla 443,2 lira seviyelerinde hareket ediyor.

Altın rekora doymuyor!

Altının ons fiyatı 1,982.73 dolarla tarihi zirvesini gördü. Gümüş 1979'dan bu yana en iyi ayına yöneldi.

Spot piyasada işlem gören altın Temmuz'da yüzde 11 değer kazandı. Dolar göstergesi ise düşerek dünyanın rezerv para tercihi statüsünün risk altında olduğuna ilişkin endişeleri artırdı. Son hafta altının hızı kesilse de, değerli metal tüm zamanların zirvesinin 10 dolar altında bulunuyor ve piyasayı takip edenlerin çoğu ileride daha fazla kazanç olabileceğini düşünüyor.

Pandemi endişelerinin güvenli varlıklara olan talebi artırmasıyla birlikte 2020'de yüzde 30 yükselen altın, on yıldan uzun bir sürenin en güçlü yıllık kazancına hazırlanıyor. Fed bu hafta ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanma taahhüdünü yineledi. Tüm dünyada hükümetler ve merkez bankaları büyümeyi desteklemek için yüksek miktarlarda teşvik sağlıyor.

Bloomberg'in aktardığına göre Australia & New Zealand Banking Group Ltd.'nin notunda "Bu rallide hala çok miktarda yukarı yönlü potansiyel var. Ortam hala çok uygun. Merkez bankalarının bitmeyen desteğiyle birlikte genişleyici parasal politikalar büyük bir ihtimalle öngörülebilir gelecekte yerinde kalacak. Bu tahvil faizlerini düşük tutacak, faiz beklentilerini yükseltecek ve ABD Doları'nı da zayıf tutabilir." dedi.

Spot piyasada işlem gören altının onsu TSİ 10:00'da yüzde 1'den fazla yükselişle 1,976.55 doları gördü. Altın gün içi işlemlerde 1,983.36 doları gördü.