Amatör futbolcular 10 aydır süren belirsizlik içinde

Pandeminin başından bu yana futbol oynayamayan ve ekonomik sıkıntılarla boğuşan amatörlerin problemleri giderilmiş değil. Liglerin kesin başlangıç tarihi açıklanmazken oyuncular, “Dayanacak gücümüz kalmadı” diyor.

Amatör futbolcular 10 aydır süren belirsizlik içinde

Pandeminin ardından 10 aydan bu yana işsiz bekleyen Amatör sporcular, amatöre sahip çıkılmasını ve bir an önce amatör maçların akibetinin belirlenmesini istedi.

Birgün'de yer alan habere göre sosyal medyada kampanya başlatarak seslerini duyurmaya çalışan amatörler, “9 aydır para kazanamıyoruz. 70 bin amatör futbolcu aylardır aç. Evli, barklı, çoluklu çocuklu adamlarız. 9 aydır ne yiyorlar, ne içiyorlar? Evlerine nasıl bakıyorlar? Bu ülke o kadar insana bakıyor. Sadece amatöre mi bakamıyor. Sahipsiz koca bir orduyuz. Artık ne olacaksa olsun. Hükümet ve bakanlık amatöre sahip çıksın” diyerek TFF’ye ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na tepki gösterdi.

TARİH KESİN DEĞİL

Futbolcu Güney Polat, “Bugün üst liglerimizin güvenle oynandığı yerde, Amatör sporcularımızın da eşit şartlar ve koşullar altında bu haklarından faydalanmalı” dedi.

Pandemi sürecinden dolayı amatör liglerdeki maçlar şubat ayından itibaren TFF tarafından sürekli erteleniyor. TFF Yönetim Kurulu, 31 Ekim’de yaptığı toplantıda, amatör müsabakaların 2021’nin ocak ayı sonunda, o anki pandemi şartlarına göre ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşlarla görüşülerek başlatılmasını kararlaştırmıştı. Vaka sayılarında yaşanan artış ve gelen kısıtlamalar yeniden ertelenme konusu gündeme geldi. Amatör liglerde oynayan ve geçimini oradan sağlayan futbolcular TFF’ye sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Polat, “9 ay geçti. 9 aydır Amatör futbolcular evlerine ekmek götüremiyor. Futbolcusu, hocası, yönetimi, masörü, malzemecisi, tesis çalışanı ve aşçısı oynanmasını istiyor” diye konuştu.

‘İŞİMİZİ YAPMAK İSTİYORUZ’

Sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getiren futbolcuların yayımladığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Hepimiz çok etkilendik ve zor bir süreçten geçiyoruz. TFF, Yerel Yönetimler, Kulüpler, Futbolcular herkes üzerine düşen fedakârlıkları yaparsa zorlu süreci atlatabiliriz. Futbolu ve yeşil sahaları özledik bunda tüm sporseverler hemfikirler. Ancak eğer bu ligin oynanması isteniyorsa devletimizin kulüplere maddi ve manevi destek vermesi gerekir. Birçok kulübün bu desteğe ihtiyacı var. Koronavirüs gölgesinde hepimizi çok bir zor süreç bekliyor. Tüm kulüplerimizin ve futbolcu çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde ligimizin oynanması ve tamamlanması en büyük temennimiz. Tekrar ediyorum bu süreç çok zor hepimiz için. Lakin hiçbir şey insan hayatından kıymetli değil. Her ilçenin yerel yönetimini oluşturan belediyeler özel bir fon ayırarak amatör spor kulüplerinin temel giderlerini karşılamalı. Biz amatör futbolcular olarak bu süreçte sabır ile mücadele ettik aç kaldık başka işlere yöneldik ekmeğimizi taştan çıkardık artık sevdiğimiz işi yapmak istiyoruz.”