'Amelie' filminin konusu ve oyuncuları

Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet’nin en iyi filmi kabul edilen, başrol oyuncusu Audrey Tautou’yu dünya sinemasına armağan eden, küçük şeylerden mutlu olmayı öğretmesi, aşkın peşinden sonuna kadar gitmeyi öğütlemesi bakımından sinema tarihinde kült statüsüne ulaşan Amelie filmini sizler için tüm detayları ile derledik...

'Amelie' filminin konusu ve oyuncuları

"İnsan, zamanı durdurmak istediği yere aittir."

                                                            (Amelie)

Audrey Tautou’nun başrolünde olduğu,  senaristliğini Jean-Pierre Jeunet'in üstlendiği  Fransız yapımı bu romantik komedi, Jeunet ve Guillaume Laurant tarafından yazılmıştır. Montmartre’de geçen film, modern Paris hayatının idealize edilmiş, eleştirel bir yorumudur.

Film Nisan 2001’de Fransa, Belçika ve Fransızca konuşulan batı İsviçre’de gösterime girmiş, pek çok film festivalinde yer almış ve ardından tüm dünyada sinema salonlarında izleyici beğenisine sunulmuştur.

Avrupa Film Ödüllerinde en iyi film ödülünü almış, ikisi En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında olmak üzere dört César Ödülü almış, En İyi Senaryo dalıyla birlikte iki BAFTA Ödülü ile ödüllendirilmiş ve Akademi Ödülüne aday gösterilmiştir. Bunların dışında da pek çok ödülün sahibi olmuştur.

FİLMİN KONUSU 

Amélie Poulain, bir doktor olan babası tarafından diğer çocuklardan, kalp hastalığı olduğu gerekçesiyle, uzak yetiştirilen bir çocuktur. Aslına bakılırsa babasının yanlış bir teşhisidir bu, çünkü Amélie’nin babasıyla kurduğu nadir fiziksel temas babasının sağlık kontrolleriyle gerçekleşmektedir ve bu kontroller sırasında Amélie heyecanlanmakta, kalp atışı hızlanmaktadır.

Amélie’nin annesiyse, en az babası kadar nevrotik bir kadındır. Amélie küçük bir çocukken, annesi, Notre Dame Kilisesi’nin tepesinden atlayan bir kadının üzerine düşmesi sonucu vefat etmiştir. Böylece babası daha da sessiz ve silik biri olmuş, kendisini eşi için ilginç bir anıt mezar düzenlemeye adamıştır. Amélie de bu yalnızlığın ortasında kendini eğlendirebilmek için, oldukça ilginç ve derin bir hayalgücü geliştirmiştir.

Büyüdüğünde, Amélie Montmartre’da bir café olan ve eski bir sirk göstericisi tarafından yönetilip, birçok ilginç kişinin çalıştığı Çift Değirmen’de garson olarak çalışmaya başlar. 22 yaşındayken, Amélie için hayat oldukça basittir; kahramanımız birkaç başarısız romantik ilişki denemesi sonucunda, kendisini crème brûlées’siyle bir çaykaşığı ile oynamak, gün ışığında Paris’te yürüyüşe çıkmak, St. Martin’s Kanalı’nda taş sektirmek, yüzeyi hoşuna giden taşları toplamak gibi çeşitli küçük zevklere adamış ve hayalgücünü tamamen serbest bırakmıştır.

Hayatı, Prenses Diana’nın öldüğü gün değişmeye başlar. Haberlerden duyduğu şoku takiben yaşadığı bir dizi olay sonucunda, gevşemiş bir banyo fayansının arkasında, bir çocuğun yıllar önce saklamış olduğu metal bir kutu bulur ve bu kutunun sahibini aramaya başlar. Bu arayış içerisinde kendisiyle bir anlaşma yapar; eğer kutunun sahibini bulursa, hayatını iyiliğe adayacaktır. Bulamazsa da… Ne yapalım.
Pek çok yanlış tahminin ardından, kendisiyle aynı apartmanda yaşayan “kristal adam” lakaplı ressam Raymond Dufayel’in yardımıyla, kutunun gerçek sahibini bulur ve çeşitli numaralarla kutuyu sahibine iletir.

Ardından adamı gözler ve üzerinde yarattığı mutluluğu görünce, diğer insanların hayatında güzel şeyler yapmaya karar verir. Bu Amélie’yi gizli bir adalet sağlayıcı ve koruyucu melek yapar hayatına etki ettiği insanların gözünde. Babasının hep hayalinde olan dünya turuna çıkmasını sağlar, iş arkadaşlarına, apartmanın yöneticisine, manavın çırağı Lucien’e gizlice pek çok iyilik ve sürpriz yapar.

Ancak Amélie diğer insanlarla ilgilenirken, kimse kendisiyle ilgilenmemektedir. Başkalarının mutluluğu yakalaması için uğraşırken, kendi yalnızlığını sorgulamaya başlar. Bu sorgulama, pasaport için fotoğraf çekilen fotoğraf kulübelerinden, kenara atılmış, yabancılara ait vesikalık fotoğrafları toplayan, tuhaf karakter Nino Quincampoix ile olan bağıntısını görünce daha açık ve rahatsız edici olmaya başlar. Her ne kadar Nino’yu kendi yöntemleriyle pek çok dolambaçlı şekilde cezbetmeye çalışsa da, özünde utangaçtır ve Nino’ya yaklaşamamaktadır. Ancak Raymond’ın öğütleri sonunda, başkalarının mutluluğu için uğraşırken kendi mutluluğunu da elde edebileceğini öğrenir...

AMELIE FİLMİNİN YÖNETMENİ 

JEAN-PİERRE JEUNET 

Jean-Pierre Jeunet (3 Eylül 1953) Fransız film yönetmeni. İlk uzun metrajlı filmini (Şarküteri/Delicatessen) 1991'de Marc Caro ile birlikte çekmiştir.

FİLMLERİ

 • (1978) L'Évasion (kısa film)
 • (1980) Le Manege (kısa film)
 • (1981) Le Bunker de la derniere rafale (kısa film)
 • (1981) Pas de repos pour Billy Brakko (kısa film)
 • (1989) Foutaises (kısa film)
 • (1991) Delicatessen
 • (1997) La Cité des enfants perdus (The City of Lost Children/Kayıp Çocuklar Şehri)
 • (1997) Alien: Resurrection
 • (2001) Le fabuleux destin d'Amélie Poulain (Amelie)
 • (2004) Un long dimanche de fiançailles (Kayıp Nişanlı)
 • (2009) Micmacs à tire-larigot

AMELIE OYUNCULARI 

AUDREY TAUTOU (Amelie)

9 Ağustos 1976’da Beaumont, Fransa’da doğdu. 1999’da Tonie Marshall'ın Venüs Güzelleri adlı filmiyle tanındı.2000 yılında bu filmdeki performansı ile Fransız Akademisi'nden “Umut Veren Kadın Oyuncu” dalında ve eleştirmenlerden “Yılın Kadın Oyuncu Keşfi” ödüllerini kazandı. Yine bu filmle yönetmen Jean-Pierre Jeunet, Tautou'yu keşfedip “Amelie” filminde başrolü verdi. Beş dalda Oscar'a aday gösterilen film büyük sükse yaptı ve Amelie karakteri ile Tautou dünya çapında tanındı ve sevildi. Amelie karakteri bir fenomene, film ise bir klasiğe dönüştü. Adını aktris Audrey Hepburn’den alan başarılı oyuncu daha sonra ise Dirty Pretty Things , Kayıp Nişanlı, The Russian Dolls, The Da Vinci Code gibi filmlerde rol aldı.

 • PHILIPPE BEATUIER ( Monsieur Poulin's Postman)
 • CLOTILDE MOLLET (Gina)
 • DEAN BAYKAN
 • KEVIN DIAS (Dominique Bretodeau enfant)
 • MARIE-LAURE DESCOUREAUX (Dead person's concierge)
 • PHILLE PAIMBLANC (Ticket Inspector)
 • MATHIEU KASSOVİTZ (Nino)

AMELIE IMDb PUANI VE YORUMLAR

En İyi Film ve En İyi Yönetmen dalları olmak üzere dört tane César Ödülü almış bir filmdir. En İyi Senaryo dalı ile birlikte iki tane BAFTA Ödülü ile ödüllendirilmiş olan bu film ayrıca Akademi Ödülüne de aday olarak gösterilmiştir. Amelie filmi tüm bunların dışında da birden fazla sayıda pek çok ödülün sahibi olmuştur. Son derece ilgi görerek izlenilmekte olan bu efsane filmin sahip olduğu IMDB puanı 8,3‘tür.