Amerikalı general: ABD hedef alınmadıkça Afganistan'a hava desteği yok

Türk askerine Afganistan görevine talip olan Cumhurbaşkanı Erdoğan temaslara devam ederken Amerikalı generalden çarpıcı bir açıklama geldi.

Amerikalı general: ABD hedef alınmadıkça Afganistan'a hava desteği yok

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Frank McKenzie, ABD'nin Afganistan'daki askerlerini geri çekme sürecini tamamladıktan sonra Afgan güçlere hava desteği vermeyi planlamadığını söyledi. General McKenzie, Afganistan'da terörle mücadele amaçlı hava operasyonlarının, ancak ABD'yi ya da ABD müttefiklerini hedef alan saldırılar için düzenleneceğini söyledi. 

14 Haziran'da yayınlanan röportajda Amerika'nın Sesi, McKenzie'nin sözleri için, "New York Times gazetesinin ABD Savunma Bakanlığı'nın Kabil ya da başka büyük bir Afgan kentinin Taliban'a teslim olması tehlikesi karşısında Afgan güvenlik güçlerini desteklemek için hava saldırıları düzenleme amacıyla onay alma arayışı içinde olduğu yönündeki haberini yalanlar nitelikte" yorumunda bulundu.

General McKenzie'nin sözleri için, "New York Times gazetesinin ABD Savunma Bakanlığı'nın Kabil ya da başka büyük bir Afgan kentinin Taliban'a teslim olması tehlikesi karşısında Afgan güvenlik güçlerini desteklemek için hava saldırıları düzenleme amacıyla onay alma arayışı içinde olduğu yönündeki haberini yalanlar nitelikte" yorumunda bulundu.

"Uzmanlar ve eski askeri komutanlar, ABD'nin askerlerini çektikten sonra Afganistan'da güvenliği sağlamaya ilişkin yeterince ayrıntı paylaşmaması konusunda kaygılı" ifadesini kullanan Amerika'nın Sesi, "Planlar hazırlandı" diyen General McKenzie'nin bu konuda daha fazla açıklama için Savunma Bakanlığı'nı işaret ettiğini belirtti.

McKenzie'ye göre ABD, Afganistan'ın Taleban karşısındaki en büyük avantajlarından biri olan Afgan hava kuvvetlerine yardım edecek, uzaktan sanal danışmanlık ve ülke içine uçuşlarla uçak bakımı yapacak. Bu metodun bakım sürecini yavaşlatması bekleniyor. Bu da Afgan güçlerinin kısıtlı hava desteğine sahip olması anlamına geliyor.

TÜRKİYE ODAK NOKTASINDA

Haberin devamında şöyle denildi:

"ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesi sonrasında henüz nihai şeklini almamış planlardan biri, hem sivil hem de askeri uçaklara hizmet veren Kabil Havalimanı'nın güvenliğinin nasıl sağlanacağı meselesi.

Kabil Havalimanı'nın güvenliğini birkaç yüz Türk askeri sağlıyor. Ancak NATO'nun çekilmesi sonrasında Türk askerlerinin havalimanındaki görevine devam edip-etmeyeceği belli değil. Bu durum, diplomatların Afganistan'a güvenli şekilde giriş-çıkış yapıp-yapamayacağına ilişkin korkuları körüklüyor.
Bir başka kaygı konusuysa ABD'nin Afganistan'daki teröristlerin planlarını ne ölçüde ortaya çıkarabileceği. Afganistan'da bir askeri güç olmadan bu planların hava saldırılarıyla önlenmesi zor görünüyor."

McKenzie, Kabil Havalimanı'nın krounması konusunda ABD ordusunun Türk ortaklarıyla istişare halinde olduğunu söyledi.

McKenzie geçen hafta Afganistan’dan çekilme süreciyle ilgili yaptığı açıklamada "Geri çekilme sürecinin yarısını tamamladık ve çekilmenin tamamını eylül ayına yetiştireceğiz" demişti.

McKenzie, ABD’nin Afgan güvenlik güçlerini desteklemeye devam edeceğini vurgulayarak, "Ülke dışından terörle mücadele operasyonlarını yürütmeye devam edeceğiz. Dışarıdan bölgedeki diğer yerlerden El Kaide ve IŞD'in peşine düşmeye devam etmek niyetindeyiz ve bu konuda bölgedeki ortaklarla çalışıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.