‘Amerikalılar dolarda operasyona hazırlanıyor!’

Dolar kurunda uzun zamandır süren sakin hava yerini sert dalgalanmalara bırakırken Avrasya Yatırım’dan stratejist Evren Devrim Zelyut dolar yatırımcısına uyarılarda bulundu.

‘Amerikalılar dolarda operasyona hazırlanıyor!’

Dolar kurunda yaşanan çalkantılar sonrası bir de ABD ile Türkiye arasındaki siyasi çıkmazlarda eklenince Avrasya Yatırım’dan stratejist Evren Devrim Zelyut, dolar yatırımcısına birtakım uyarılarda bulundu.

Evren Devrim Zelyut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni yasama yılı açılış konuşmasında Fırat’ın doğusuna yapılması planlanan muhtemel askeri operasyonla ilgili söylediklerine dikkat çektiği videoda şunları söyledi:

“DOLAR KURUNDA PİYASA KARIŞACAK”

“Değerli arkadaşlarım bu videomuzda dolar yatırımcısı için, ya da elinde nakdi var dolar almayı planlanlar için, yatırım yapmayı planlayanlar için çok önemli ikazlarda bulunacağım. Çünkü önümüzdeki günlerde piyasa biraz karışacak gibi gözüküyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Meclis’te gerçekten önemli bir konuşma yaptı. Aynen şu ifadeleri kullandı: ‘Türkiye kendi güvenliği ve kardeşlerinin geleceğini bölgede hesabı olan güçlerin keyfine bırakacak değildir. Fırat’ın doğusunda arzu ettiğimiz neticelere ulaşamadık. Türkiye’nin kendi yolunda devam etmekten başka çaresi kalmamamıştır.’ dedi.ABD’nin Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’yi birleştirerek Türkiye ve İran’ı parçalamak istediği bu iş içinde kara zaiyatı vermemek adına taşeron olarak PKK’nın kullanıldığı artık herkes tarafından kabul edilen bir gerçek haline geldi. “

Zelyut dolar kurundaki sert hareketlenmelerin önüne geçmek isteyen hükümetin, ABD’nin Türkiye ve İran’ı parçalamak için PKK’yı güçlendirme planına göz yummasının da siyasi geleceği açısından imkansız olduğunu hal böyle olunca da AKP bu konu da istese de istemese harekete geçeceğini düşündüğünü ifade etti.

Fırat’ın doğusunda suların iyice ısındığını söylen Zelyut Türkiye tarafından bir askeri operasyon yapılması halinde ABD’nin elindeki kozlarını masaya koyacağını söyledi.

ABD’nin 2018 yılının Ağustos ayında Rahip Brunson’ı bahane ederek Türkiye’de dolar kurunu 7.20 TL seviyelerine kadar yükselttiğini hatırlatan Zelyut Fırat’ın doğusuna yapılacak bir askeri harekatta ABD’nin yine böyle bir yola başvurabileceğini belirtti.

Zelyut konuşmasının devamında dolar alan ya da almayı planlayan vatandaşlara şu uyarılarda bulundu.

“Operasyon olursa dolar kuru yukarı doğru hareket yaparsa 6.50 TL ve 6.70 TL arası dolar hiç korkmadan bence satmak faydalı olacaktır. Çok düşük bir ihtimalde olsa dolar kurunun 6.70 TL’nin üzerine çıkması için bence Türk – ABD birlikleri arasında bir sıcak temas gerekir ki öyle bir şey olduğu zaman da hiç kimse kurun nereye gideceğini tahmin edemeyiz.

Dolar 6.50-75 arasına gelmesi için bir iktisadi sebep yok. Eğer burada bu rakamı görürsek operasyon esnasında buraya çarpacaktır bu seviyelerden satış yapanlar doları ABD’nin kafasına çarpacak ve satacaktır ve yerli yatırımcı durumu fırsata çevirecektir. 6 ve üzeri kur gördüğünüz zaman Dolar almayın panikle yapacağınız alımlar size zarar getirecektir. Dolarda alım düşerken alınır. ABD’ye ders vermemiz lazım.”