Amerikalılardan skandal tweet! Ankara’nın yanıtı bekleniyor

‘Güvenli bölge’ mutabakatı kapsamında TSK ile ABD askerileri tarafından dördüncü helikopter uçuşu dün yapıldı. ABD’nin resmi Twitter hesabından paylaşılan uçuş fotoğrafının altına ‘ABD, NATO müttefiki Türkiye ile ortağımız SDG arasında çözüm bulmaya çalışıyor’ diye yazdı.

Amerikalılardan skandal tweet! Ankara’nın yanıtı bekleniyor

Türkiye ile ABD, ‘güvenli bölge’ mutabakatı kapsamında dördüncü hava devriyesini dün yaptı. Fırat’ın doğusundaki helikopter devriyesinin ardından ABD’nin ‘Özel Operasyonlar Ortak Görev Gücü – Doğal Kararlılık Operasyonu’nun resmi Twitter hesabından skandal bir paylaşım geldi.


ABD askeri ve Türk askerinin yer aldığı helikopter görüntüsünün altına, “ABD liderliğindeki koalisyon, NATO müttefiki Türkiye ile DEAŞ’ı yenmede ortağı SDG arasında çözüm bulmaya devam ediyor. Bugün Amerikan UH-60 Blackhawk helikopterleri, Türk helikopterleriyle birlikte güvenlik mekanizmasının dördüncü uçuşunu gerçekleştirdi” notu düşüldü.

Terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’nin ana unsur olduğu SDG’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada ise “Bugün #güvenlikmekanizması bölgesinde yeni bir Amerikan & Türk ortak uçuşu yapıldı. Çerçeve anlaşmaya göre ABD ve Türkiye ortak uçuşlar yaptığında, SDG bu uçuşlardan haberdar ve onay veriyor” denildi. ABD ve PKK/YPG’nin kullandığı ortak dil dikkat çekti.

PKK/YPG DAHA ÇOK AMERİKAN ASKERİ İSTEMİŞTİ

Öte yandan Amerikan New York Times gazetesi, Pentagon’un Suriye’nin kuzeyine yeni asker asker göndermeye hazırlandığını iddia etti. SDG adını kullanan terör örgütü YPG/PKK, geçen haftalarda ABD’nin Türkiye ile Suriye’nin kuzeydoğusunda yapılan devriye faaliyetlerine asker görevlendirmesinin ardından, yeterince destek alamadıkları gerekçesiyle ABD’nin bölgeye asker takviyesi yapması talebinde bulunulmuştu.

PENTAGON SÖZCÜSÜNE SORULDU

Amerikan New York Times gazetesinin “Pentagon’un Suriye’ye 150 civarında asker sevk etmeyi planladığı” iddiasıyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, “Suriye’deki kuvvet durumunda bir değişiklik olmadığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den koordineli bir şekilde çekilme direktifini uygulamaya devam ettiklerini belirten Robertson, “Kuvvet seviyesi sahadaki koşullara bağlı olarak belirlenecek. Güvenlik nedeniyle sayı ve zaman konularına girmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİ BÖLGE MUTABAKATI

ABD’nin Türkiye ile Suriye’nin kuzeydoğusunda “güvenlik mekanizmasının” koşullarını süratle uygulamak üzere adımlar attığını iddia eden ABD’li binbaşı iki ülke arasındaki mutabakatın bazı yerlerdeki sürecinin planlanandan daha hızlı ilerlediğini söyledi. Robertson, “İş birliğimizi, koordinasyon ve istişaremizi artırmak için Türk müttefiklerimizle yakın çalışmaya bağlıyız” dedi.

VİDEO- ABD askerlerinden PKK’ya ‘komando’ eğitimi!