Amerikan dergisinde Kaftancıoğlu reklamı…

ABD'nin dış politikasını etkileyen yayınlardan Foreign Policy dergisi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun reklamını yaptı. Kaftancıoğlu için 'soykırımı tanıdı', 'devlete seri katil dedi' ve 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz sloganını eleştirdi' denildi.

Amerikan dergisinde Kaftancıoğlu reklamı…

Amerikan Foreign Policy dergisi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu reklamına imza attı.

ABD siyasetine etkisiyle bilinen dergi, makaleyi “Motosiklet kullanan solcu feminist Erdoğan için geliyor” başlıklığıyla verdi.

Nick Ashdown imzalı yazıda Kaftancıoğlu’nun uluslararası basında çok fazla öne çıkmadığına dikkat çekilerek, siyasetçinin özgeçmişine ve seçimlerde CHP’nin başarısına katkısından söz edildi. Euronews’in aktardığına göre makalede, “Kaftancıoğlu, ülkesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı mücadele veren partisinin başarısındaki ana etkenlerden biri olarak görülüyor. Putları yıkan ve sahne arkasında yorulmaksızın çalışan 48 yaşındaki Kaftancıoğlu, aynı zamanda geleneksel olarak yaşlı adamların hüküm sürdüğü partisinde nesilsel değişimin sembolü” ifadelerine yer verildi.

KENDİ PARTİ TABANINDAN DA TEPKİ VAR

Kendi partisi içinde de eleştirilerin hedefi olduğu ve CHP’nin “aşırı milliyetçi” seçmenine ters görüşleri benimsediği belirtilen makalede, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş gibi isimlerin yanı sıra Canan Kaftancıoğlu’nun da katkılarıyla CHP’nin uzun süredir ilk defa iktidara gelmek için gerçek anlamda umutlu olduğu yorumu yapıldı.

SOYKIRIMI TANIDI, DEVLETE ‘SERİ KATİL’ DEDİ

Aydınlık’ın aktardığına göre de Kaftancıoğlu için şu ifadeler kullanıldı:

“Kaftancıoğlu, popüler ama tartışmalı bir isim olmaya devam ediyor. Kaftancıoğlu, Ermeni soykırımını tanıdı, devleti ‘seri katil’ olarak niteledi ve ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz demeyi reddediyorum biz onun yoldaşlarıyız’ twitiyle militan bir Kemalist sloganı eleştirerek parti içinde ve ülke çapında tartışmalara yol açan görüşler açıklamıştır.”

LİSTEYE KILIÇDAROĞLU’NU ALMAMIŞLARDI

Geçen haftalarda da Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü, “Türk Demokrasisine Bakış: 2023 ve Ötesi” başlığını taşıyan çarpıcı bir Türkiye raporu açıklamıştı.

2023’te yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ele alan raporda, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halefinin kim olacağı hem de muhalefette hangi isimlerin yükseleceği yorumlanmıştı.

Raporda muhalefetle ilgili sırayla şu kişilerle ilgili bilgiler yazılmıştı:

Selahattin Demirtaş, Ekrem İmamoğlu, Canan Kaftancıoğlu, Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Abdullah Gül…

Listede, Canan Kaftancıoğlu ve Ekrem İmamoğlu yer alırken CHP lideri Kemal Kılıçdaoğlu’nun adı yer almamıştı.