Amerikan gazetesinden Erdoğan'a: NATO mu Rusya mı?

Türkiye’ye yönelik ABD yaptırımlarını değerlendiren Wall Street Journal "Ankara’nın NATO müttefikleriyle bağını kuvvetlendirmesi ya da Rusya gibi ekonomik açıdan bir şey kazandırmayan bir ülkeyle ilişkisini artırması tamamen Sayın Erdoğan’a bağlı” ifadelerini kullandı.

Amerikan gazetesinden Erdoğan'a: NATO mu Rusya mı?

ABD’nin ünlü gazetesi Wall Street Journal, "yayın kurulu" imzalı bir yazıyla ABD'nin CAATSA kapsamında Türkiye'ye uygulama kararı aldığı yaptırımları yorumladı. “Recep Tayyip Erdoğan’ın Seçimi” başlıklı makalede “Türk lider Batı’yı benimseyebilir ya da yaptırımları kabul edebilir” ifadesini kullandı.

TRUMP GEÇ KALDI

Makalede, “Türkiye bir süredir güvenilmez bir NATO müttefiki haline geldi fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan sonunda Rusya’dan S-400 savunma sistemi alacak kadar ileri gitti. Dışişleri Bakanlığı’nın pazartesi günü Ankara’ya yaptırım açıklaması talihsizdi ama kaçınılmazdı. Yaptırımlar Türkiye’nin Savunma Sanayi Başkanlığı’nı (SSB) ve üst düzey yöneticilerini hedef aldı. Bu durum can yakacaktır zira uluslararası finans kurumları SSB ile iş yapmadan önce iki kere düşünmek zorunda olacak. Pompeo yaptırımların ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Etme Yasası kapsamında alındığını söyledi. Bizim tek eleştirimiz Trump yönetiminin bu kadar geç harekete geçmiş olması” ifadesi yer aldı.

EKONOMİK FAYDA...

Türkiye’nin F-35 programından çıkarıldığı hatırlatılan yazıda, “Trump yönetimi daha önce Türkiye’nin sistemi aktive etmemesi halinde yaptırım uygulanmayacağını açıklamıştı fakat o zaman Ankara neden alsın ki bu sistemi? Türkiye S-400’ün test atışını Ekim ayında yaptı. Sayın Erdoğan son yıllarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakınlaştı. Türkiye ve Rusya’nın amaçları Suriye ve Karadeniz’de ayrışsa da Putin, bu satıştan dolayı çok memnun kaldı. NATO içindeki karışıklık ve bölünmenin yanında ekonomik faydanın esamesi bile okunmuyor” yorumunu yaptı.

ERDOĞAN'A BAĞLI

Makalede, “Türkiye’nin ekonomisi geçen ay ekonomik ekibini değiştiren Sayın Erdoğan’ın yönetimi altında zorlandı. Fakat ülkenin refah seviyesine ulaşmasının yolu Batı ve özellikle Avrupa Birliği ile yakın entegrasyondan geçiyor. Ankara’nın NATO müttefikleriyle bağını kuvvetlendirmesi ya da Rusya gibi ekonomik açıdan bir şey kazandırmayan bir ülkeyle ilişkisini artırması tamamen Sayın Erdoğan’a bağlı” denildi.