Amiral Cem Gürdeniz: Algı operasyonu, vicdansızlık!

103 emekli Amiralin, son dönemde gündeme gelen tekkedeki amiral ve Montrö'nün tartışmaya açılmasına ilişkin yaptığı ortak açıklama, hükümet tarafından ‘darbe’ suçlaması ile hedef alındı. Veryansın Tv’ye konuşan Cem Gürdeniz, suçlamaları “algı operasyonu” ve “vicdansızlık” olarak değerlendirdi.

Amiral Cem Gürdeniz: Algı operasyonu, vicdansızlık!

VERYANSIN TV

103 emekli Amiral, son dönemde gündeme gelen "tekkedeki amiral", "Montrö'nün tartışmaya açılması" ve Atatürk ilke ve devrimleri konusunda açıklama yaptı.

Kamuoyuna yapılan 103 imzalı açıklamada “Son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır.” denildi.

Açıklamada ayrıca “Diğer taraftan; son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur.” ifadelerine yer verildi.

HÜKÜMETTEN 'DARBE' ÇARPITMASI

Ortak açıklamanın ardından Cumhurbaşkanlığı'ndan ve AKP'den "vesayet ve darbe" suçlaması yapıldı.

İlgili haber için tıklayın: Hükümet 103 amiralin Atatürk bildirisine 'vesayet' dedi

İlgili haber için tıklayın: 'Darbe' suçlamasına yanıt: 15 Temmuz'da onlar direndi

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da 103 amiralin Möntrö bildirisi hakkında soruşturma başlattı.

Başsavcılık’tan yapılan açıklamada, “04/04/2021 tarihinde bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında paylaşılan ve ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlandığı belirtilen açıklamayı hazırlayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilerin tespiti ve yasal gereğinin takdir ve ifası amacıyla re’sen soruşturma başlatılmıştır” denildi.

İlgili haber için tıklayın: 103 amiralin Montrö bildirisine soruşturma başlatıldı

‘ALGI OPERASYONU, VİCDANSIZLIK’

Konuya ilişkin Veryansın Tv’ye konuşan emekli Amiral Cem Gürdeniz, suçlamaları “algı operasyonu ve vicdansızlık” olarak değerlendirdi.

Gürdeniz “Masum anayasal bir fikir beyan hakkından, çok yumuşak yazılmış bir metinden mağduriyet çıkarmak tamamen algı operasyonu. Ömrünü FETÖ ile mücadeleye ve Mavi Vatan çıkarlarını korumaya adamış, bu uğurda hapis yatmış Amirallere vicdansız suçlamada bulunmak çok yanlış.” ifadelerini kullandı.

KİM NE DEDİ?

Emekli Koramiral Atilla Kıyat Twiiter hesabından yaptığı paylaşımda, "103 Amiral imzalı bildirimize tepki verenler, belli ki uyku sersemi iken okumuşlar. Sabahleyin, uykularını aldıktan sonra bir daha okurlarsa yaptıkları suçlamalardan utanç duyacaklardır" ifadesini kullandı.

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da, "Amiraller bildirisi"ne darbe benzetmesi yapanlara tepki gösterdi.

Yavuz, "Amiraller bildirisi üzerinden darbe, vesayet vb ifadelerle mağdur rolünü oynamaya çalışanlara önemli hatırlatma:15 Temmuz’da aranızdan birileri sessizliğinizi korurken, amirallerin bir kısmı fiziki olarak, geri kalanı ruhen darbeye karşı direnmekteydi. Mağdur edebiyatı boşunadır" dedi.

Nihat Genç de, sosyal medyada amirallerle ilgili yürütülen "haddinizi bilin" kampanyasına tepk gösterdi. Genç "Pudra şekeri baronları, sarıklı amirale sessiz kalanlar, Andımızı kaldıranlar, Montrö'yle dalga geçenler, Türk'ten hazımsızlık duyanlar,128 milyar doları uçuranlar, elde pala-kılıç camide siyaset yapanlar! Asıl had bilmeyenler hukuka ve millete hesap vermeyenlerdir!" ifadelerini kullandı.

Eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Nusret Güner:

Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de, sosyal medyada "Mavi Vatanda aynı askerler sizi destekleyince kahraman Montrö’de karşı çıkınca darbeci. Eleştiriye açık olacaksınız. Sivil vatandaşlar görüşünü özgürce açıklar. Bildiri devirleri geçti artık. Böyle bir durumda sizden önce biz karşı çıkarız" mesajı paylaştı.

Eski Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel'den emekli amirallere destek geldi. Gürel, şu ifadeleri kullandı: "E. Amirallerimizin bildirisine bütünüyle katılıyor ve Anayasamızdaki ifade özgürlüğünün kullanılmasının yalnızca faşist dikta yanlılarını tedirgin ettiğini belirtmek istiyorum."

Emekli Amiral Semih Çetin: Ortalık yıkılıyor. Neymiş; 103 Emekli Amiral darbe yapacakmış. Gerekçe tek sayfalık bildiri. Bunu çağrıştıran tek kelime yok. Balık oltalarıyla mı darbe yapacaklar? Deniz bitti. Mağduriyet edebiyatı sığınacakları tek liman. Darbeyle değil Milletin oylarıyla sandıkta gidecekler.

Emekli Albay Mustafa Önsel, şu tepkiyi gösterdi:

"Ne demişler, Montrö'den taviz verilemez, çünkü Lozan'ı tamamlayan, boğazlarda TR'ye tam egemenlik hakkı tanıyan bir antlaşmadır demişler. Bir de Amiral tekkede değil, teknede olur demişler. Bundan darbe çıkartmak, PES!"

NE OLMUŞTU?

103 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve takke-cübbeli amiral fotoğraflarına ilişkin ortak bir bildiri yayımlandı.

Bildiride "Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir" ifadeleri kullanıldı.

Hükümet yetkilileriden bildiriye "darbe çağrışımlı" suçlaması yapılmıştı.