Amiral Cem Gürdeniz, uluslararası konferansta Mavi Vatan’ı anlattı: Türkiye 2’nci Sevr ile karşı karşıya

Amiral Cem Gürdeniz, son yıllarda uluslararası çapta düzenlenen dünyanın en büyük deniz politikaları konferansına katıldı. Rusya merkezli Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün düzenlediği konferansta konuşma yapan Gürdeniz Türkiye’nin ‘Mavi Vatan’ tezlerini anlattı.

Amiral Cem Gürdeniz, uluslararası konferansta Mavi Vatan’ı anlattı: Türkiye 2’nci Sevr ile karşı karşıya
Amiral Cem Gürdeniz, uluslararası konferansta Mavi Vatan’ı anlattı: Türkiye 2’nci Sevr ile karşı karşıya

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV 

Rusya merkezli Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Sovyetler Birliği Filosu Amirali S.G. Gorshkov'un anısına ilk uluslararası bilimsel konferansını düzenliyor. 

Rusya'nın başkent Moskova'da yapılan "Dünya Okyanusu - İşbirliği ve Rekabet Alanı" konferansı bugün başladı. 

58 konuşmacının 5 oturumda sunum yapacağı ve 3 Aralık’ta da devam edecek konferansta,  ‘Deniz Uzay Ekonomisi ve Siyasetinin Teorik Konuları’ başlıklı oturum gerçekleşti. 

Oturuma video konferans yöntemiyle bağlanan Amiral Cem Gürdeniz Türkiye’nin ‘Mavi Vatan’ tezlerini anlattı. 

‘TÜRKİYE ÜÇ BOYUTLU GÜVENLİK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA’

Doğu Akdeniz ve Ege’deki tehditlere değinen Gürdeniz, Türkiye’nin üç boyutlu güvenlik endişesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı. 

DENİZ YETKİ ALANLARI, KÜRDİSTAN HEDEFİ VE KKTC…

Gürdeniz, bunların Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının gasp edilmesi, denize serbest çıkışı olan bağımsız sözde bir Kürdistan kurma girişimi ve KKTC’nin geleceği olduğunu belirtti. 

‘İKİNCİ SEVR’LE KARŞI KARŞIYAYIZ’

1920’de Sevr antlaşmasıyla Türkiye’nin parçalanmaya çalışıldığını hatırlatan Gürdeniz, 21. yüzyılın ilk çeyreğinde ise Mavi Vatan’ı ve KKTC’deki Türk varlığını hedefleyen ikinci Sevr'le karşı karşıya olduklarına dikkat çekti.

SEVİLLE HARİTASINI ANLATTI 

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Türkiye ve KKTC’nin haklarını hiçe saydığını dile getiren Gürdeniz, Türkiye'yi Ege ve Akdeniz'den dışlayan Seville Haritası’nın hedefini anlattı. 

Amiral Cem Gürdeniz Mavi Vatan hedeflerini engellemeye çalışan Türkiye karşıtı bir koalisyonun olduğunu, ABD ve AB’nin yasadışı sınırlara destek vermeye devam ettiğini ifade etti.