Amiral Cem Gürdeniz: Oruç Reis ve Barbaros'u neden çektik

Emekli Amiral Cem Gürdeniz hükümetin Oruç Reis ve Barbaros’u Yunanistan’ın hak iddia ettiği bölgelerden çekmesini eleştirdi. Gürdeniz Ankara-Atina hattındaki istişafi görüşmeleri de değerlendirdi.

Amiral Cem Gürdeniz: Oruç Reis ve Barbaros'u neden çektik

Enerji Bakanlığı, 30 Kasım tarihinde Oruç Reis'in 10 Ağustos’ta başladığı sismik araştırmalarını tamamladığını ve Antalya Limanı’na döndüğünü duyurmuştu. 

10-11 Aralık tarihlerinde gerçekleşen AB zirvesi sırasında Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de araştırma yapan tek gemisi olarak Barbaros Hayreddin Paşa kalmıştı. Barbaros da 8 Ocak’ta bulunduğu noktadan çekildi. 

Habertürk canlı yayınına katılan emekli Amiral Cem Gürdeniz Ankara’nın gemileri çekme kararını eleştirdi. 

Gürdeniz “Ben hala Türkiye’nin Oruç Reis’i, Barboros’u tartışmalı yerlerden çekmesini anlamış değilim. Bir daha söyleyeyim: Türkiye haklı tarafta… AB ambargo koyarmış! AB 2009 ilerleme raporunda “Kıbrıs’ın deniz yetki alanlarında barış içinde sismik araştırma gemilerini Türk donanması çıkarmıştır” diyor. Yani benim sahamda ama onlara göre Kıbrıs’ın sahasında… Peki hukuki gerekçesi sağlam mı? Değil… Bizi emperyalist, saldırgan, yeni Osmanlıcı gösteriyor. “ ifadelerini kullandı.

‘160 GÖRÜŞME YAPSANIZ BİR ŞEY ÇIKMAZ' 

Gürdeniz’in gündeminde istikşafi görüşmeler de vardı.

Gürdeniz “60 değil 160 görüşme yapsanız istikşafi görüşmelerden bir şey çıkmaz çünkü şu anki Yunanistan yönetimi ciddiyetten son derece uzak ve sürekli zigzag çiziyor.” diye konuştu.