Amiral Kutluk'tan 'adalar 'uyarısı: Yunanistan'a 48 saat verelim, sonra...

Emekli Tümamiral Deniz Kutluk: Türkiye 'Ya Yunanistan 48 saat içinde, bağımsız gözlemcileri ikna edecek şekilde, bu adaların silahsızlandırılmasını sağlar ya da biz 'bu adalar bizimdir' demelidir. Teker teker alır, bitiririz. Bu gücümüz var.

Amiral Kutluk'tan 'adalar 'uyarısı: Yunanistan'a 48 saat verelim, sonra...

Emekli Tümamiral Deniz Kutluk, Veryansın Tv Youtube kanalına konuk oldu.

Doğu Akdeniz ve Ege'de çatışma riskinin yükseldiğini belirten Kutluk önemli açıklamalarda bulundu.

Yunanistan'a, hukuksuz şekilde silahlandırdığı 16 adayı silahsızlandırmak için 48 saat süre verilmesi gerektiğini belirten Kutluk, "Ya da biz 'bu adalar bizimdir' diyelim. Teker teker alar, bitiririz. Bu gücümüz var" dedi.

Kutluk'un açıklamalarının satır başları şöyle:

"Yunanistan, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin egemenlik yetki alanında olduğunu ilan ettiği sahalara ortak olmaya kalkıyor. 'ABD beni destekledi, Mısır'la da sorunumuzu çözdük' diyerek Türk sahalarına yönelik adımlar atıyor. Tabii Türkiye bu iddianın yok hükmünde olduğunu ilan etti. Donanmalar şimdi sahada. Yunan kuvvetleri Ege'nin içinde. Muhtemelen denizaltıları Akdeniz'de. Yunan güçleri adaların arkasına saklanmış bekliyorlar. Türk donanması bunun farkında, stratejik konumlanışı yapmış durumda.

Ege'de Türkiye'ye yakın adaları takviye ediyorlar. Yunanistan bunu Türkiye'yi kızdırmak için yapmıyor. 'Bu adaları Türkiye her an işgal edebilir' diye yapıyor. Adaların Türkiye'ye yakınlığı düşünüldüğünde Türkiye almak isterse alır. Ne kadar takviye ederlerse etsinler ya teslim olur ya imha olurlar. Yunanistan'ın yaptığı uluslararası hukuka aykırıdır. Türkiye bunu daha fazla seslendirmelidir.

Öte yandan Fransa, Güney Kıbrıs'ta üs kurma, oraya savaş uçağı ve gemiler gönderme derdinde. Bir jeopolitik manevra peşinde. Bir yandan da Yunanistan'a gemi ve silah satmaya çalışıyor. Bu adımların uluslarası kurumlar tarafından kesilmesi lazım çünkü bunlar hukuka aykırı. Ancak Fransa ile Türkiye'nin çatışacağı düşüncesinde değilim. Üstelik göndereceği uçak gemisini Türkiye iki günde alır. Macron ihtirasları olan ve içerde sıkıntıları olan bir lider. Ancak Fransa kamuoyu buna ikna olmaz. Ayrıca uluslarası kurumlarda, BM ve Adalet Divanı'nda Türkiye'nin Fransa'yı sıkıştırma imkanları var.

ABD ve İsrail de bu gerilimi teşvik edici bir rol oynuyor.

Bütün bunlar Yunanistan için büyük kötülük. Bu yükü nasıl kaldırır?

Yunanistan'la çatışma ihtimali büyümektedir. İşaretler bunu gösteriyor. Uzlaşma ve müzakere görünmüyor. Yükselmiş gerilim durumunu düşürecek bir manzara göremiyorum.

Çatışmadan sonra sakinleşir. Çatışma küçük tutulabilir mi? Ona silahlar sustuktan sonra kaç kişi hayatta kalır ona bakarak görülür.

Türkiye'den yapılan müzakere çağrıları...

Yunanistan girmiş başkasının evine, ev sahibine yumruk atmış şimdi 'görüşelim' diyor. Neyi görüşeceğiz? Önce evden bir çık ve girmeyeceğini garanti et. Kıbrıs'ta Rumları kışkırtmayı bırak. Ve işgal altındaki adalar.. Karasularını 12 mile çıkarmaktan nasıl bahsediyorsun? Yunanistan eğer anlaşacaksa Ege'de Lozan'a geri dönülmesini kabul eder. Yunanistan'ın 'çözüm' dediğini duydunuz mu? Sadece 'hakkım var' diyor.

Türkiye, 'kozlarımı kullanırım' demeli.

Türkiye, 'Bu 16 adanın egemenliğini tanımıyoruz' demeli. Türkiye 'Ya Yunanistan 48 saat içinde, bağımsız gözlemcileri ikna edecek şekilde, bu adaların silahsınlandırılmasını sağlar ya da biz 'bu adalar bizimdir' demeli. Teker teker alır, bitiririz. Bu gücümüz var."

Kutluk'ın açıklamalarının tamamını izlemek için tıklayınız...