Amiral Özbey'den Mustafa Akıncı'ya: Yaptığı ihanettir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Rum tarafına sunduğu taviz haritası ile ilgili gelen sorulara kaçamak yanıtlar vermesine, Emekli Tümamiral Mustafa Özbey sert tepki gösterdi. “Yaptığı hem rezalet, hem de ihanettir.” diyen Özbey, “Mutlaka hesabı sorulacak. Her meydana çıkışında KKTC Halkı bunu sormalıdır.” ifadelerini kullandı.

Amiral Özbey'den Mustafa Akıncı'ya: Yaptığı ihanettir

VERYANSIN TV

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Crans Montana'da düzenlenen 5'li Kıbrıs Konferansı öncesi Rum tarafına verdiği taciz haritası yeniden adanın gündeminde. 

Akıncı 2017 yılında konferansın toplanması hedefiyle Rum tarafına harita sunmuştu. 

KKTC hükümetine ve Meclis'e bilgi verilmeden sunulan harita tepki çekmişti. 

Harita ile Erenköy, Maraş, Güzelyurt'un da olduğu KKTC topraklarının yüzde 25'inin Rumlara verildiği iddia edilmişti. 

KKTC Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Özersay’ın, “Sayın Akıncı’nın müzakere masasında verdiği haritayı ben görmedim. Müzakere sürecinin çökmesi ertesinde döndüğünde bile görmedim. Hükümetten gizli harita verildi. “ sözleri sonrası yeniden alevlenen tartışmaya ilişkin Akıncı açıklama yaptı.

AKINCI AÇIKLAMA YAPMAKTAN KAÇINDI

Akıncı “Siz o tarihte Dışişleri Bakanı değildiniz. Benim harita konusunda gocunacak bir durumum yoktur. Verdiğim harita Annan Planı’nda verilen haritadan daha iyidir" ifadelerini kullandı, harita ile ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı.

Konu Volkan gazetesinin de bugünkü manşetinde yer aldı. 

AMİRAL ÖZBEY: İHANETTİR

Sosyal medya hesabı twitterdan gazetenin “Akıncı taviz haritasını açıklamıyor” başlıklı manşetini alıntılayan Emekli Tümamiral Mustafa Özbey, “Açıklamak ne kelime! Yüce Divanda hesap vermeden işlem kapanmaz. Yaptığı hem rezalet, hem de ihanettir. Bunu yapmaya kendini yetkili gören kişi; demek ki, KKTC'nin tapusunu da Ruma teslim edebilirmiş.. Mutlaka hesabı sorulacak. Her meydana çıkışında KKTC Halkı bunu sormalıdır.” İfadelerini kullandı.