Amirallerin gözaltı süresi uzatıldı

104 emekli Amiralin Montrö duyurusunda imzaları olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 10 Amiralin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı. Amirallerin ilk görüntüleri de ortaya çıktı.

Amirallerin gözaltı süresi uzatıldı
Amirallerin gözaltı süresi uzatıldı

GAMZE ÇINLAR/ VERYANSIN TV

Ankara Adliyesi'ne getirilen Amiraller, nöbetçi Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğine çıkarıldı.

Savcılığın talebi üzerine, 5 Nisan'dan beri TEM Şubesi nezarethanesinde tutulan 10 emekli amiralin gözaltı süresinin 4 gün uzatılmasına karar verildi. Soruşturma kapsamında ifade vermek üzere davet edilen 4 emekli amiralin de Pazartesi günü ifade vermesi bekleniyor. 

Gözaltındaki amirallerin Kovid-19 vakalarının rekor seviyeye ulaştığı şu günlerde yaşları itibariyle nezarethane ortamında daha fazla tutulmaları ailelerini endişelendiriyor.

Özellikle kanser hastası olan ve tedavisi devam eden emekli Tuğamiral Ali Sadi Ünsal’ın sağlık durumu ve koronavirüs kapma ihtimali büyük risk taşıyor.

‘EŞİMİN BÖBREK SORUNU VAR’

Emekli Tuğamiral Ali Sadi Ünsal’ın eşi Filiz Ünsal Veryansın Tv’ye şu açıklamayı yaptı:

“Biz de avukatlardan şartların kötü olduğunu duyuyoruz. Odada tuvalet yok. Eşimin böbrek sorunu var. 60 yaş üstü insanlar bunlar. Aşısının ilkini oldu, ikincisini olamadı. Orada sorgu dahi yapılmadan nezarethanede tutulmaları sadece işkencedir. Bu gözaltıyla ceza uyguluyorlar.”

'İŞKENCEYE DÖNÜŞTÜRMEYİN'

Bu 10 kişi niye seçildi? Bunlar günâh keçisi mi? Biz bu haksız işkencenin bir an önce son bulmasını istiyoruz. Bu şartlar altında sağlıklı nasıl geri alacağız onları? Onun korkusunu yaşıyoruz. Biz ‘sorgulamayın’ demiyoruz. Sadece işkenceye dönüştürmeyin.

‘EN BÜYÜK ENDİŞEMİZ KORONA’

Turgay Erdağ’ın eşi Müge Erdağ da Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada “Avukatlar haricinde kimseden bilgi alamıyoruz. En büyük endişemiz bu korona ortamında 3 kişinin birarada kalmaları. Vaka sayısı 50 bini bulmuşken onların bu şartlarda gözaltı sürelerinin dört gün daha uzatılması durumu bizi çok endişelendiriyor” dedi.

‘AŞI RANDEVUSUNU İPTAL ETTİK’

Erdağ, şöyle devam etti:

“Biz zaten ortada bir suç olmadığını biliyoruz. Emekli olmuş 104 kişi mi darbe yapacak? Çoğunluğu 60 yaş üstündeler. Eşimin korona aşısı randevusunu bugün iptal etmek zorunda kaldık. Şu anda yaşadıkları hukuksuzluk ve işkence.

‘NEREDE OLDUĞUMUZU BİLİYORLARDI’

Biz normalde Antalya’da yaşayan bir aileyiz. Eşimin anne ve babası Kocaeli Gölcük’te yaşıyorlar. İkisi de 90 yaşın üzerindeler. Onların sağlık sorunları nedeniyle biz dönüşümlü olarak Gölcük’e gelip gidiyoruz. Üç haftadır Gölcük’teydik. İnanın bu olay olduktan sonra polisler direkt annesiyle babasının evine gelip Turgay’ı orada gözaltına aldılar. Yani sabahın 6’sında hiçbir yere gitmeden doğrudan buraya geldiklerine göre demek ki nerede olduğumuzu biliyorlarmış. İfadeye çağırsan bu insanlar gelmeyecek mi? Kaçmaya çalışsalar yakalayamayacak mısın?

‘VATANINI SEVEN HERKESİN ALTINA İMZA ATACAĞI BİR METİN’

Yaşlı ve hasta anne babasının gözleri önünde işlem yapıp aldılar. Gizlimiz yok saklımız yok, müsaade etseydiler de oradan ayrılsaydı.

Bize hiç tanımadığımız insanlardan destek telefonları geliyor. Bu metin vatanını seven herkesin altına imza atabileceği bir yazı."

AMİRALLERDEN İLK KARELER

Amirallerin adliyeye getirilirken çekilen fotoğraf ve görüntüleri de ajanslara düştü.

AMİRALLERİN AVUKATI TEHDİT EDİLDİ

Öte yandan, gözaltındaki amirallerin avukatı Şule Nazlıoğlu Erol’un tehdit edildiği iddia edildi. Erol, Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada, kendisinin telefonla aranarak “Bu dosyadan geri dur. Müvekkillerin de altındaki imzayı çeksinler. Sizin için iyi olmaz” denildiğini söyledi.

“Gereken cevabı verdim” diyen Erol, tehdidin kimler tarafından yapıldığına dair bilgi vermedi.

GÖZALTINDAKİ İSİMLER

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 104 emekli Amiralin imza attığı 'Montrö bildirisi'ne ilişkin soruşturması kapsamında 5 Nisan'da Ergun Mengi, Atilla Kezek, Ankara'da; Alaettin Sevim, Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç ve Türker Ertürk, İstanbul'da; Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal ise Kocaeli'de gözaltına alınmıştı. Emekli amiraller Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat'ın ise 3 gün içinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri tebliğ edilmişti.