Anadolu Efes ‘Elazığ’ niyetine! Real Madrid’i evinde devirdi: 75-80

Eurolig'de ikinci sıradaki Real Madrid için ölüm kalım maçı olan bu maçta Anadolu Eefes 15 yıldır evinde yenemediği Real Madrid'i net bir oyun ve net bir skorla devirdi ve tartışmasız liderliğini perçinledi. Real Madrid ve CSK Moskova ikincilik mücadelesinde baş başa kaldılar.

Anadolu Efes ‘Elazığ’ niyetine! Real Madrid’i evinde devirdi: 75-80

En yakın takipçisi olan Real Madrid deplasmanına çıkan Anadolu Efes, yine Micic ve Dunston’dan yoksun olarak rakibinin karşısına çıktı. Kötü bir dönemden geçen Real Madrid, Campazzo’nun önderliğinde maça çok iyi başlayınca Anadolu Efes bu kez de yenemeyecek diye bir kanı izleyenlerde oluştu.

Ancak kısa sürede Real Madrid fırtınasını dindiren Anadolu Efes, üstünlüğü aldıktan sonra bir daha bırakmadı ve maç sonuna kadar önde götürdüğü maçta 75-80 farkla Eurolig’in tek kralı olduğunu ilan etti.

Nitekim Anadolu Efes’in giderek efsaneleşen koçu Ergin Ataman’ın, maç sonunda bu sezon İspanyol takımlarını İspanya’da 4. kez yendik derken ekrana yansıyan gururlu yüz ifadesi, bu krallığı vurguluyordu.

Real Madrid’li futbolcular da adeta Real Madrid için bir ölüm-kalım maçı olan karşılaşmayı Madrid’in elit sınıflarıyla birlikte dolu salonda nefessiz izledi ve Türk takımının üstünlüğünü kabul etmek zorunda kaldı.

Çünkü Real Madrid’de Shane Larkin yoktu! Anadolu Efes yıllar yıllar sonra Naumoski’sini bulmuştu.

Normal şartlar altında takımlarda şut yüzdesi yüksek olan oyuncu potaya en yakın olan uzun oyunculardır ama Larkin bu ezberi de bozan bir oyuncu. Bu maçta da 14’te 10 saha içi isabetiyle oynayan yıldız oyuncu karşılaşmayı 32 sayıyla tamamladı.

Real Madrid’in kendine has bir temposu ve tempoya bağlı olarak rakiplerini sürklase eden bir geçiş oyunu var. Ancak Anadolu Efes, İspanyol ekibin bu temposunda sürüklenip gitmeyecek tek takım olduğu için Real Madrid’in bu taktiği de tutmadı. Anadolu Efes, maçın tamamında sakin kalmayı başararak rakibinin eline koz vermedi.

21. maçında 18. galibiyetini alan Anadolu Efes, 15’er galibiyetli Real Madrid, CSKA Moskova ve Barcelona’yı ikincilik mücadelesinde başbaşa bırakarak normal sezonu lider bitirme konusunda büyük avantaj yakaladı.