‘Anahtar muhatap’ olarak geçiyordu… Hulusi Akar Rand raporuna ne dedi?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar kendisi ile ilgili 'anahtar muhatap' denilen ve TSK'da yeni darbe girişimi iddiasında bulunan Rand Corporation raporuyla ilgili konuştu. Akar, Rand raporunun 'kurnazlıkla kurgulanmış' olduğunu ve 'çarpıtılarak farklı anlamlar yüklendiğini' söyledi.

‘Anahtar muhatap’ olarak geçiyordu… Hulusi Akar Rand raporuna ne dedi?

ABD’de CIA’nın yan kolu olarak tanınan Rand Corporation adlı düşünce kuruluşunun “Türkiye’nin Milliyetçi İstikameti ve bunun ABD-Türk Stratejik Ortaklığı ve ABD Silahlı Kuvvetleri Üzerindeki Etkileri” başlıklı 276 sayfalık bir raporunda Milli Savunma Bakanlığı, Bakan Hulisi Akar, TSK ve Milli Savunma Üniversitesi müfredatı ile ilgili değerlendirmeler yer alıyordu. Raporda, Hulusi Akar için “anahtar muhatap” sözü kullanılması çok tartışıldı.

Hürriyet’ten Fatih Çekirge’ye konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, kendisinin de adının geçtiği tartışılan Rand Raporu’na ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

‘KURNAZLIKLA KURGULANMIŞ’

“Raporda kullanılan, özellikle bakanlık, şahsım, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Üniversitesi hakkındaki ifadelerin, aramıza nifak tohumları ekmek isteyen çevrelere malzeme olabilecek kurnazlıkla kurgulanmış olmasını ve bunun da çarpıtılarak farklı anlamlar yüklenmesini, gerçekleri yansıtmayan zorlama imalarda bulunulmasını esefle karşılıyorum.”

RAPOR

Rand Corporation raporunda Türk ordusunu kontrol altına alma hedefi açıkça işleniyor ve TSK içinde uygulamalardan rahatsız bir grubun “darbe” yapabileceği mesajı veriliyordu.

Raporun tavsiyeler kısmında, Türkiye’de ‘demokratik muhalefetle’ çalışılacağına ilişkin maddeler dikkat çekerken, Türk ordusunu kontrol altına alma gayretleri de açıkça görüldü.

“Rusya’yı dengelemek için NATO üzerinden sürekli Türk ordusuna angaje olunmalıdır” ve “Milli Savunma Bakanı’nın Türkiye’de giderek artan önemi ve ‘anahtar muhatap’ rolü dikkate alınmalıdır” değerlendirmeleri dikkat çekiyordu.