Anıtkabir’in silüetine cami!

Ankara Beşevler’de, Anıtkabir’e 300 metre mesafede olan “eğitim bölgesi”, “ibadet alanı” olarak onaylandı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, cami planıyla ilgili "Anıtkabir’in silüetine dahi etki ederek bozabilecek bir konumda.” diye konuştu.

featured

Ankara Beşevler’de bulunan Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, 2016 yılında “depreme dayanıksız” olduğu gerekçesiyle yıkılmıştı.

Hacettepe Devlet Konservatuvarı’yla bitişik olan ve “eğitim bölgesi” olarak adlandırılan alan, daha önce AKP’li eski başkanlar Melih Gökçek ve Mustafa Tuna dönemlerinde iki kez “ibadet alanına” dönüştürülmek üzere planlanmış ancak itirazlar sonucu, mahkemenin de “Beşevler Meydanı’na cami yapılması eğitim içeriğini zedeler” gerekçesiyle proje durdurulmuştu.

Cumhuriyet’in haberine göre; aynı proje, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi’ne Haziran 2023’te tekrar geldi ve meclis toplantısında oybirliğiyle kabul edildi. Karar, temmuz ayında askıya çıktı. Öte yandan, oybirliğiyle onaylanan proje kararında, 35 bin metrekarelik ibadet alanının “emsal 1,5 yükseklik serbest” olması da dikkat çekti. Planın emsal değerine göre, caminin yüksekliğinin bir sınırı bulunmuyor.

‘ANITKABİR’İN ALANINDA BASKIYI ARTIRACAK’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, 3. kez dava açmaya hazırlandıklarını belirterek “Cami, yürüme mesafesinde, 500 metre içinde dört adet cami olmasına karşın, ‘Cumhuriyetin eğitim ve bilim yerleşkesine’ yapılmak isteniyor. Eğitimin bundan zarar göreceği ifade edilirken, üst üste ibadet alanına dönüştürülmesi kabul ediliyor” dedi.

Cami planının, Anıtkabir’in arazisine 300 metre mesafede olduğunun altını çizen Candan, “Beşevler’in kalbine 100 bin metrekare beton saplayarak, Anıtkabir’in alanında baskıyı artıracak ve üçüncü açılardan Anıtkabir’in silüetine dahi etki ederek bozabilecek bir konumda. Karara onay verenlere karşı sessiz kalmayacağız. İktidar, bu camiyi simgesel olarak kullanıyor. Mimarlar Odası zaten iktidarın yıkmaya çalıştığı camileri de koruyor.” diye konuştu.

Candan, projede “yüksekliğin serbest” olarak tanımlanmasına tepki gösterdi.

‘BİLİNÇLİ İHANET GİRİŞİMİ’

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt bir gazetede yayımlanan “Anıtkabir’e cami açılmalıdır. Türkiye artık dinsiz Atatürk anlayışını terk ederek ‘Müslüman Atatürk’ konseptine geçmelidir” sözlerini de anımsatarak karara tepki gösterdi. Bozkurt, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Her ikisi de AKP iktidarı tarafından, ‘karşıdevrim’ sürecinde, Batı emperyalizminin 100 yıllık hedeflerini gerçekleştirme doğrultusunda bir ihanet girişimidir. Bunlar, bilinçli yapılan ve tesadüf olmayan ihanet girişimidir. Yoksa her yer bitti de Anıtkabir mi kaldı, Ankara’da cami kıtlığı mı var? Yapılanlar 100 yıldır devam eden, AKP iktidara gelene kadar ‘ete kemiğe büründürülemeyen’ sistematik çalışmalar.”

Anıtkabir’in silüetine cami!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 Yorum

 1. 17 Ağustos 2023, 20:47

  Bu haberde gözden kaçırılmaması gereken ayrıntı kararın ABB meclisinde OYBİRLİĞİ ile alınmış olmasıdır. Türk siyasetinin Cumhuriyet karşıtlığı, Atatürk düşmanlığı oybirliği eşiğini aşmıştır.

 2. Sacma haber. Haber bile degil

  • 18 Ağustos 2023, 11:03

   Niye, işine mi gelmedi? Cami yıkılıp yerine fakülte binası yapılsaydı zıp zıp zıplardın di mi iyi haberci?

 3. Cumhuriyet düşmanı Atatürk düşmanı siyasal İslamcı şeriat özlemcisi İnkılap kanunlarına düşman olan Erdoğan ve AKP zihniyeti İşte budur yakında Anıtkabir’i de yıkmak için her şeyi yapacaklar Bir tane kepçe gönderecekler gece vakti Anıtkabir yıkacaklar Ondan sonra diyecekler ki yanlışlık olmuş Bunları yapar mı yapar şerefsizim her şeyi yapar bunlar bu siyasal İslamcı Cumhuriyet düşmanı zihniyetten bir kurtulamadık arkadaş

 4. İçi boş camileri yapmanın kimseye yararı yok. Ayrıca başka yer mi yok yahu.
  Her bulduğunuz boşluğa cami yapmak zorunda mısınız?! Şimdi gidip oraya boyları 30metre 6 minareli bir cami yaparsınız siz…

 5. 17 Ağustos 2023, 14:58

  İbadetinizi evlerinizde yapın, bu ekonomik çöküntüde yeni masraflar çıkarmayın ,her yeri betona çevirdiniz, toprak ve doğa düşmanlığı en büyük günahtır.Kaynaklarımız sadece tarım, eğitim ve sağlığa harcanmalı, artık deniz bitti ,borçla sömürge ve köle olunur ancak, İslamiyet insaniyettir.

 6. Bu yeni camii yapiminin ibadet ile hic alakasi yok. Turkiyede su an Irandan 2-3 misli fazla camii var ve hemen hemen tumu bos. Bos olmasinin sebebi camilerin kic kica mesafede olmalari. Orada oturan Ankaralilar oraya camii istedilerde mi bu Iktidar karar aldi? Hic zanetmiyorum. Yapilmak istenilenin maksadi belli. Bu duruma orada oturan sakinler, Ankaralilar, yeter demesi gerekir. O mahallenin sakinleri bunu istiyorlarsa soylenecek birsey yok. Ancak bu Iktidar maglesef kimseyi dinlemiyor, ben karar aldim bittiye getiriyor herseyi. Bu millet vergileriyle bir Imama daha para odeyecek, olacak olan bu. Ulkeye camii degil, okullar gerekir. Bunu anladiginizda gec olacak tipki Iranda oldugu gibi.

 7. Bu işler ile uğraşmaya bir son veremediniz.3-4 yıldır camiye gitmeyi bile bıraktım ama sizin bu boş şeyler ile uğraşmanız Atatürkçülüğe bir şey kazandırmaz bunu bilesiniz. Boş yere “din düşmanlığı yapıyorlar” diye karşı tarafa koz verirsiniz

  • 18 Ağustos 2023, 11:01

   Yapılan militan dinciliğe karşı çıkmak, talana bozguna dur demek mi din düşmanlığıdır? Öyle mi? Varsın öyle desinler. Biz din düşmanı değiliz dinci, üçkağıtçı düşmanıyız. Osmanlı gibi 3-5 camiden başka geleceğe tek bir tesis tek bir yapı bırakmayacak zihniyetle son nefesimize kadar savaşacağız.

 8. Hüsnü, okulun yıkılıp cami yapılmasına karşı çıkmışsın iyi yapmışsın da Cehepe Dersimli Kemal’in başçektiği Kürtçülerin Açılımcıların eline geçip bildiri program ve mutabakatlarından başlayarak TC Türk Atatürk düşmanlığı yaptığında niçin tık diyemedin?

 9. Evet Ankara’da, bilhassa merkezde cami kıtlığı var. Maltepe Camii dışında Cuma namazı kılacak yer yok. Kocatepe hem oldukça yüksekte, hem de ters kalıyor. Gezen, dolaşan bilir. Ama nereye yapılacağına Ankaralılar karar versinler.

  • 18 Ağustos 2023, 10:58

   Haftanın 1 günü için cami yapmak yerine haftanın 5 günü için okul yapmak daha iyidir. Anadolu’da yolu olmayan okullar var. Sen de zahmet olmazsa o terste kalan yere gidip cuma namazını kılıver. İncilerin dökülmez. Gösteriş için cuma günleri dolup taşan camilerde, diğer günlerde 5-6 ihtiyardan başka kimse yok.

 10. 17 Ağustos 2023, 12:07

  Eceli gelen köpek en son cami duvarına işer derler. Bir de ”eşeğin şeyine su kaçırdınız” da derler.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!