Ankara 29 Ekim’de hangi bayramı kutladığımızı biliyor mu?

Türk Milleti’nin en büyük bayramı Cumhuriyet’in 96. Kuruluş Yıldönümü’nde, Başkent Ankara’da ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ anması yapılacak. Ankara Valisi Vasip Şahin ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar’ın talimatıyla, başkentte ‘Gölge Oyunu’ oynanacak.

Ankara 29 Ekim’de hangi bayramı kutladığımızı biliyor mu?

Cumhuriyet Bayramı’nın 96. Yıldönümü kutlamasıyla ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan talimatta, “19 Mart 1981 tarih ve 17284 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’ gereğince 28 Ekim 2019 Pazartesi günü saat 13.00’dan itibaren ve 29 Ekim 2019 Salı günü Cumhuriyet Bayramı tatilidir” denildi.

BAYRAMA ALTERNATİF GÖLGE OYUNU

Cumhuriyet Bayramı’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin yanısıra, KKTC ve tüm dış temsilciliklerde de aynı saatlere bağlı kalınarak, kutlanılması istenildi. Dünyanın yer yerindeki yurtdışı temsilcilikleri Cumhuriyet’in 96. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları için hazırlık yaparken, Başkent Ankara’nın, Cumhuriyet Bayramı’nda 15 Temmuz Anma Programı yapmak için hazırlandığı ortaya çıktı. Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre, Cumhuriyet’in 96. Kuruluş Yıldönümü kutlamalarının başladığı zamanı devlet, 28 Ekim saat 13:00 olarak ilan etti. Ankara’da saat 14:00’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında, ‘Vatan Sevgisine Engel Yoktur’ adlı gölge oyunu oynatma kararı aldı.

VALİ ONAYLI 15 TEMMUZ ANMASI

Ankara Valiliği ve Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 10 Ekim 2019’da onayladığı karar daha sonra Ankara’daki tüm ilçe müdürlüklerine gönderildi. 11 Ekim 2019 tarihinde Çankaya Milli Eğitim Şube Müdürü Methi Çelik, 3 sayfalık ‘Makam Oluru’ yazılarını da ilgi tutarak tüm okullarla paylaştı. “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri Kapsamında Gölge Oyunu Sergilenmesi” konulu resmi yazıda makam olurları olduğuna dikkat çekildi.

Resmi talimatta şu ifadeler yer aldı:

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın talimatıyla, ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ anma etkinlikleri kapsamında, ‘Vatan Sevgisine Engel yoktur’ isimli gölge oyunu 28 Ekim 2019 günü saat 14:00’da Yenimahalle İlçesi Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi salonunda valilik ve milli eğitim müdürlüğü oluruyla sergilenecektir. Bu kapsamda okulunuzda/kurumunuzda duyurulması, programa öğrenci, öğretmen ve tüm velilerin katılımın sağlanması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması ve bu süreçte görevlendirilen okulunuz, kurumunuz, yönetici ve öğretmenlerine imza karşılığı görevlendirme emrinin tebliğ edilmesi için gereğinin yapılmasını rica ederim” denildi. Resmi talimatta ayrıca oyunu sergileyecek olan kafilenin Çankaya İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde konaklayacağı da bildirildi.