Ankara Barosu TFF hakkında suç duyurusunda bulundu

Ankara Barosu, TFF Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Ankara Barosu TFF hakkında suç duyurusunda bulundu

Ankara Barosu, TFF Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Ankara Barosu'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu girişimi, Avukatlık Kanunu’nun 35, ve 48. Maddelerine ve aynı zamanda TCK’nın 257. Maddesine  aykırı olduğundan, ilgililer hakkında kamu davası açılması istemi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurulmuştur." ifadelerine yer verildi.

AÇIKLAMALADA ŞU İFADELER YER ALDI:

1-Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği tarafından “Süper Lig Kulüp Başkanlıklarına” hitaben gönderilen 03.05.2021 tarih ve 2021/27-7998 sayılı yazıda, Süper Lig Kulüplerinin FIFA ve UEFA talimat ve düzenlemeleri ile bu kurallara uygun hareket edilmesi konusunda yaşanan hukuki sıkıntılar ve kulüplerin yabancı futbolcu ve Teknik adamlar ile imzaladıkları sözleşmelere ilişkin hukuki tavsiye ve danışmanlık alınarak ileride doğabilecek uyuşmazlıkların ve hak kayıplarının önlenmesi adına TFF ile İtalya’da mukim GallavottiBernardini&Partners isimli hukuk firması ile 03.03.2022 tarihine kadar geçerli bir sözleşme imzalandığı, bu anlaşma uyarınca ilgili hukuk firmasının Süper Lig kulüplerine “hukuki danışmanlık” hizmeti vermesi halinde ücretinin TFF tarafından karşılanacağı, FIFA, UEFA, CAS nezdinde davalarda bu firma tarafından temsil edilmek istenmesi halinde ise firmanın Süper Lig kulüplerimize “indirimli” tarife uygulayacağı belirtilmiştir.

İlgili yazıdan anlaşıldığı üzere, Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig Kulüpleri’nin İtalya’daki bir hukuk firmasından hukuki danışmanlık hizmeti alabilmesi için danışmanlık ücretini TFF bütçesinden ödeyerek bir anlamda kulüpler için ücretsiz hukuki danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

2-5284 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun gereği, Türkiye’de futbolu “özerk” bir şekilde yönetmekle görevli olan Türkiye Futbol Federasyonu’nun, kendisine bağlı kulüpleri belirli bir hukuk firması ile çalışmaya yönlendirmesi, teşvik etmesi ve aracılık yapması 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ve Türkiye Futbol Federasyonu talimatlarına aykırıdır.

Şüpheliler listesinde şu isimler yer aldı:

- Nihat Özdemir

- Servet Yardımcı

- Mehmet Baykan

- Erhan Kamışlı

- Yılmaz Büyükaydın

- Ali Düşmez

- Hamit Altıntop

- Mustafa Çağlar

- Hasan Y. Akıncıoğlu

- Alkın Kalkavan

- İsmail Erdem

- Nuri Akın

- Mustafa Hacıkerimoğlu

- Selim Soydan