Ankara bu olayı tartışıyor... Emniyet müdür yardımcısı hakkında neden soruşturma açıldı

Ankara bu olayı tartışıyor...  Emniyet müdür yardımcısı hakkında neden soruşturma açıldı
Ankara bu olayı tartışıyor...  Emniyet müdür yardımcısı hakkında neden soruşturma açıldı

VERYANSIN TV

Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Volkan Er’in, polis memuru M.A.’ya şiddet uyguladığı iddiasıyla Kahramankazan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Başlatılan soruşturma Ankara’nın gündeminde. Olayla ilgili soruşturma sürerken PKK ve FETÖ’ye yakın bazı sosyal medya hesaplarının bu soruşturmayı fırsat bilip Volkan Er’i kasten hedef aldığı konuşuluyor. Konuşulan bir diğer konu ise şiddete uğradığını ileri süren polis memurunun daha önce 11 ayrı soruşturmada adının geçmesi.

halktv.com.tr'de Hazar Dost imzasıyla ‘Emniyet Müdür Yardımcısı polisi dövdü, soruşturma açılmadı: Sen benim kim olduğumu biliyor musun?’ başlıklı bir haber yayınlanmıştı. Haberin ardından Emniyet’ten gelen açıklamada, Valiliğin soruşturma izni verdiği, soruşturmanın sürdüğü belirtilmişti.

Olayla ilgili polis memuru, mağdur olduğunu, Volkan Er tarafından darbedildiğini ve tayin edildiğini söylerken, Emniyet'e yakın kaynaklar ise ilgili polis memurunun nöbette uyurken yakalandığını, ikaz edildiğini ve hakkında tutanak tutulduğunu belirtti.

OLAY NASIL OLDU?

Emniyet kaynaklarının iddiasına göre, 26 Kasım 2020 tarihinde Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Er, saat 04:00 sıralarında Ankara’nın Kahramankazan İlçesinde bulunan Şehit Muhammet Uz Polis Merkezi’ni teftişe gitti. Nizamiye kapısı 5-6 dakika boyunca açılmayınca nizamiye nöbet kulübesine yönelen Er, görevli polis memuru M.A.’yı uyurken buldu. Polis memuruyla diyalog yaşadığı belirtilen Er, M.A.’ya diğer personelin güvenliğini zaafa uğratacak şekilde görev yaptığı, balistik yeleğinin uygunsuz olarak mont altına giydiği, meslek etiği ve usülüne aykırı davrandığı gerekçesiyle uyarıda bulundu. Bunun üzerine M.A. da ‘Beni ikaz etmenize gerek yok, hakkımda rapor tutun’ yanıtını verdi.

Polis memuru da olaydan dolayı darp edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu ve Volkan Er hakkında soruşturma başlatıldı.

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgilere göre, polis memurunun daha öncesinde 11 ayrı suçtan idari cezası ve adli soruşturmaları bulunduğu öğrenildi. Bu suçlar arasında orduevi içerisinde kız arkadaşını darp etmesi, polis ekibine saldırması, kavgalara karışması, tehdit, keyfi olarak işe gelmeme, birkaç kez kasten yaralama yer aldı.

FETÖ VE PKK HESAPLARI HAREKETE GEÇTİ

Hakkında soruşturma yürütülen Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Volkan Er ise 14 Temmuz 1992’de Hakkari Özel Harekat Şube Müdürü olarak görev yaparken PKK’nın saldırısı sonucu şehit düşen ilk özel harekat şehit emniyet müdürü Ali Er’in oğlu. Volkan Er aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilere karşı mücadele eden ekibin başında geliyor. Er, o gece darbecilerin kurşunlarına hedef olup, Gazi ünvanını almıştı.

Volkan Er’in soruşturma geçirdiği haberlerinin ardından FETÖ ve PKK’ya yakın bazı sosyal medya hesaplarından bu soruşturmayı fırsat bilip sistematik bir saldırıya geçildiği belirtiliyor.