Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Veryansın Tv’ye açıklama: O tabelalar sökülecek

Veryansın Tv'nin dün dikkat çektiği ve Mansur Yavaş'ın da vaadleri arasında olan Ankara'daki tabela kirliliğiyle ilgili, Ankara Büyükşehir Zabıta Dairesi Başkanı Mustafa Koç'tan açıklama geldi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Veryansın Tv’ye açıklama: O tabelalar sökülecek

AHMET YILDIZ / Veryansın Tv

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘ın vaadleri arasında bulunan ancak henüz yeterli adım atılmayan Ankara’daki tabela kirliliğini dünkü köşe yazımızda gündeme getirmiştik.

Yazımız üzerine Ankara Büyükşehir Zabıta Dairesi Başkanı Mustafa Koç, Veryasın Tv‘ye bilgi verdi.

Göreve yeni başlayan Mustafa Koç, bu konuda belediyenin sessizce önemli adımlar attığını önemli çalışmaların gerçekleştirildiğini ama biraz zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.

Mustafa Koç ile yaptığımız görüşme şöyle:

Tabelaları isteyen istediği gibi yapabilir mi? Bir yasa yok mu?

Mevcut yasa bize yeterli. Yeni yasa istemiyoruz; korkuyoruz. Mevcut yasaya göre bina yüzeyinin % 15’ini geçemez. Bu da yeterli, tam uygulanırsa zaten…

Bunu uygulama konusunda neler yapıyorsunuz?

Önce şehrin çevresinden başladık merkeze doğru geliyoruz. Kimse farkında değil ama Ulus’tan Çankaya Köşkü’ne kadar işportacı ve dilenci bırakmadık. Biraz dikkat edilince görürsünüz. Bunun sürekliliğini sağlayacak önlemlere de devam ediyoruz.

Kızılay’daki gece işportacı istilası kalktı; evet…

Evet merkezde dilenci/işportacıyla başladık. Eleştirdiğiniz tabela kirliliğine de çevreden başladık.

Nerelerden başladınız?

Turan Güneş’de, İncek Bulvarında, Kanuni Bulvarında, Konya yolu, Samsun yolu, Eskişehir yolu, İstanbul yolu, Esenboğa yolunda devasa totem tabela bırakmadık. Bunu da bu yazıyı yazmadan fark etmeliydiniz.Bir kısmının da yasal prosedürü devam ediyor.

Özür dileriz biz kent içi tabela kirliliğini ele almıştık. Nasıl devam edeceksiniz?

200’ün üzerinde totem tabelayı kaldırdık. Kolay değil, izin almak, elektrik işleri, çekici, sökücü araçları edinmek… Bütün bunları çok az bir ekiple yapıyoruz. Biliyor musunuz 1993’teki zabıta sayımızın 3/1’i sayısındayız. Nüfusun nereden nereye geldiğini siz hesap edin.

Kale var sırada. Cebeci – Beşevler’den sonra söz ettiğiniz Bahçeli 7. Cadde…

Çok bekleyecek miyiz?

Bazı şeyleri bir anda bütün şehir genelinde uygulamak ve 25 yıllık pisliği 10 ayda temizlemek mümkün değil. Ama en kısa sürede düzeldiğini göreceksiniz.

Cumhuriyetimizin başkentini yüzüncü yılına hazırlıyoruz. Cumhuriyetin yüzüncü yılına yakışır bir Başkent Mansur Yavaş imzasını taşıyacak.