Altındağ'daki gerilimde çok sayıda gözaltı... Emirhan Yalçın'ı bıçaklayan Yahya Abdo'nun ifadesi ortaya çıktı

Ankara'nın Altındağ ilçesinde Emirhan Yalçın'ın (18) hayatını kaybettiği kavganın ardından algı oluşturmak amacıyla sosyal medyada gerçek dışı paylaşımda bulundukları ve bölgedeki olaylara karıştıkları tespit edilen 76 kişi gözaltına alındı. Emirhan Yalçın'ı bıçaklayarak öldüren Yahya Abdo'nun (26) da ilk ifadesi ortaya çıktı.

Altındağ'daki gerilimde çok sayıda gözaltı... Emirhan Yalçın'ı bıçaklayan Yahya Abdo'nun ifadesi ortaya çıktı
Altındağ'daki gerilimde çok sayıda gözaltı... Emirhan Yalçın'ı bıçaklayan Yahya Abdo'nun ifadesi ortaya çıktı

İlçedeki Battalgazi Mahallesi'nde önceki gün parkta oturan Emirhan Yalçın ve Ali Yasin Güler ile akraba olan yabancı uyruklu Yahya Abdo ve Muhammed Abdo, tartışmaya başladı. Kavgaya dönen olayda Yahya Abdo, yanında bulunan bıçakla Emirhan Yalçın ve Ali Yasin Güler'i bıçaklayarak kaçtı. Hastaneye kaldırılan yaralı Emirhan Yalçın, dün öğle saatlerinde hayatını kaybetti. Olaydan sonra gözaltına alınan Yahya Abdo ve Muhammed Abdo, 'tasarlayarak öldürme' suçundan tutuklandı. 

Kavganın ardından Battalgazi Mahallesi'nde gerginlik yaşandı. Suriyelilerin yoğunlukta olduğu mahallede toplananlar, yabancı uyruklu kişilerin iş yerlerinin camlarını kırdı, eşyalarını dışarı çıkarıp, ateşe verdi. Geç saatlere kadar süren gerginlik, polisin müdahalesiyle sona erdi.

EMNİYET'TEN AÇIKLAMA

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nce dün akşam yaşanan olaylara ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Altındağ ilçemizde meydana gelen üzücü olayın ardından vatandaşlarımızı provoke edip algı oluşturmak amacıyla sosyal medyada gerçek dışı paylaşımda bulundukları ve bölgedeki ızrar olaylarına karıştıkları tespit edilen 76 kişi yakalanmıştır. Yakalanan şahısların 38'inin yağma, kasten yaralama, hırsızlık, uyuşturucu madde bulundurma/ticareti gibi diğer suçlardan kaydı bulunmaktadır. Halkımızın sosyal medya üzerinden yapılan provokatif haber ve paylaşımlara itibar etmemesi ve güvenlik güçlerimize yardımcı olması önemle duyurulur" denildi.

'EMİRHAN'I DAHA ÖNCE GÖRMEDİM'

DHA'nın aktardığına göre, tutuklanan Yahya Abdo'nun ifadesinde "Daha önce görmediğim Emirhan'la parkta aniden tartışmaya başladık. Sonra kavga edince parkta bulduğum bıçak ile Emirhan'a vurdum. Daha sonra panik yaparak kaçtım. Bu suçu işlediğim için çok pişmanım" dediği öğrenildi.

Mahalleliyi sokağa döken kavgada 18 yaşındaki Emirhan Yalçın'dan acı haber