Ankara Garı katliamıyla o ABD'linin ne ilgisi var?

Bugün 103 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Garı katliamının 5. yıl dönümü. IŞİD tarafından düzenlenen ve 103 kişinin hayatını kaybettiği saldırı, dün eski CIA danışmanı Henri Barkey hakkında hazırlanan iddianamede de yer buldu. O dönem yaşanan terör eylemleri zincirinin Barkey Türkiye'deyken yaşanmasına dikkat çekildi.

Ankara Garı katliamıyla o ABD'linin ne ilgisi var?

VERYANSIN TV

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te meydana gelen patlamada yaşamını yitiren 103 kişi saldırının 5. yılında anıldı.

Bazı sivil toplum kuruluşlarının öncülüğündeki bir grup, Kovid-19 tedbirleri dolayısıyla, saldırının 5. yılı nedeniyle düzenlenen anma programı için Ulus metro durağının önünde bir araya geldi.

Katılımcılar, "10 Ekim katliamını unutturmayacağız" yazılı ve terör saldırısında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu pankart açtı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okunarak saygı duruşunda bulunuldu.

CHP ve HDP milletvekillerinin de katıldığı etkinlik öncesi çıkan olaylar nedeniyle 11 kişi gözaltına alındı.

TERÖR EYLEMLERİ BAĞLANTISI

Peki IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırının ABD'li Henri Barkey ile ne ilgisi var?

Sorulara İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede çarpıcı yanıtlar verildi.

Şüpheli Henri Barkey'in, Wilson Center'ın Ortadoğu Programı (2015-2017) direktörü olarak çalıştığı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Politika Planlama bölümünde Ortadoğu, Türkiye, Doğu Akdeniz ve istihbarat konularında görev yaptığı hatırlatıldı.

Eski CIA danışmanı Henri Barkey hakkında hazırlanan iddianamede, Barkey için "darbe girişiminde rol aldığı anlaşılmıştır" ifadeleri yer aldı. "Bir istihbaratçı olarak Türkiye Cumhuriyeti aleyhine yürüttüğü faaliyetleri gizlemek, perdelemek amacıyla her türlü tedbiri alan şüphelinin eylemleri yürütülen çalışmalarla ortaya konulabilmiştir" denilen iddianamede, Barkey’in Türkiye'de olduğu sırada meydana gelen PKK ve IŞİD saldırıları da sıralandı. 

'TERÖR SALDIRILARININ OLDUĞU DÖNEMDE TÜRKİYE'DEYDİ'

İddianamede, 17-25 Aralık 2013 girişimlerinin ardından ülke genelinde şiddet eylemleri ve terör saldırılarının, bir çok terör örgütünce aynı yerden emir almışçasına koordineli bir şekilde yapıldığına dikkat çekilerek, Barkey'in, bu süreçte 15 Ocak-22 Ocak ve 31 Mayıs-8 Haziran 2015 arasında Türkiye'de bulunduğu, 7 Haziran 2015'teki genel seçimlerden bir hafta önce Türkiye'ye geldiği ve seçimlerin ertesi günü Türkiye'den ayrıldığının tespit edildiği vurgulandı.

İddianamede, 6 Eylül 2015'de PKK tarafından Hakkari Yüksekova'da TSK mensuplarına yönelik Dağlıca saldırısının gerçekleştirildiği ve 7 Eylül 2015'de de Iğdır'da emniyet görevlilerine ait servis aracının geçişi sırasında yola döşenen mayının patlatıldığı hatırlatıldı.

Bu saldırıların ardından, 10 Eylül 2015'de İngiltere merkezli Financial Times gazetesinde David O'Byrne imzasıyla çıkan, "Turkey’s Kurdish Party Under Attack (Türkiye'nin Kürt Partisi Saldırı Altında)" başlıklı haberde Barkey'in, Türkiye hakkındaki sözlerine yer verildi. Barkey'in bu beyanının ardından da 10 Ekim 2015'de Ankara garı önünde IŞİD tarafından bombalı saldırı gerçekleştirildi.

İddianamede, IŞİD saldırısının ardından 15 Ekim 2015'de, Amerika'nın Sesi isimli radyo programına katılan şüpheli Barkey'in, "...Yarın öbür gün İstanbul'da, İstiklal Caddesi'nde yapsalar ne olacak? Türkiye'nin turizme ihtiyacı var..." ifadesiyle, IŞİD'in İstiklal Caddesi'nde de bomba patlatabileceğini beyan ettiğinin tespit edildiği kaydedildi.