Ankara-Riyad hattında sıcak temaslar: Çavuşoğlu Suudi mevkidaşı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suudi mevkidaşı ile Nijer’de bir araya geldi. Görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz telefonda görüşmüş, görüşmenin ardından Riyad’dan sıcak mesajlar gelmişti.

Ankara-Riyad hattında sıcak temaslar: Çavuşoğlu Suudi mevkidaşı ile görüştü

VERYANSIN TV

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 47. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na katıldı. 

Nijer’de düzenlenen toplantıda Çavuşoğlu, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Farhan bin Abdullah Al Saud ile de bir araya geldi.

ERDOĞAN SUUDİ KRAL İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, 21 Kasım'da bu yıl dönem başkanlığını Suudi Arabistan'ın yaptığı G20 Liderler Zirvesi öncesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, iki ülke ilişkileri ele alınırken, G20 Liderler Zirvesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve sorunların giderilmesi için diyalog kanallarının açık tutulması hususunda mutabık kaldı.

Görüşmenin ardından bir gün sonra da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Türkiye ile iyi ve mükemmel ilişkilere sahip olduklarını söylemişti. 

‘TÜRKİYE İLE MÜKEMMEL İLİŞKİLERE SAHİBİZ’

Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan Bin Ferhan "Türk ürünlerinin gayriresmî boykot edildiğine ilişkin hiçbir veri yok." dedi. İki ülke arasında ilişkilerin iyi olduğunu vurgulayan Bin Ferhan, "Türkiye ile iyi ve mükemmel ilişkilere sahibiz." ifadelerini kullanmıştı.