Ankara-Tahran ortak operasyonu: 'Türkiye örgüt liderini yakaladı ve İran'a teslim etti' iddiası

İran’da ayrı bir Arap devleti kurmayı hedefleyen “Ahvaz'ın Kurtuluşu için Arap Mücadele Hareketi” isimli ayrılıkçı terör örgütünün liderinin Türkiye tarafından yakalandığı ve Tahran’a teslim edildiği öne sürüldü. İddiaya göre operasyon” İran ile Türk güvenlik servislerinin iş birliği” ile yapıldı.

Ankara-Tahran ortak operasyonu: 'Türkiye örgüt liderini yakaladı ve İran'a teslim etti' iddiası

VERYANSIN TV

Türkiye’nin, İran’da ayrı bir Arap devleti kurmayı hedefleyen “Ahvaz'ın Kurtuluşu için Arap Mücadele Hareketi” isimli ayrılıkçı terör örgütünün liderini yakalayarak Tahran’a teslim ettiği iddia edildi.

Lübnan merkezli Al Masdar News’un haberine göre, İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Mojtaba Dhu al-Nur, Pazar günü ayrılıkçı "Ahvaz'ın Kurtuluşu için Arap Mücadele Hareketi" Başkanı Al-Kaabi’nin tutuklandığını duyurdu.

Dhul-Nur, Al-Kaabi'nin İran dışında tutuklandığını ve ülke içine transfer edildiğini doğruladı.

İran televizyonu, Tahran'ın Türk güvenlik servisleriyle iş birliği içinde El Kaabi'yi İran'a transfer etmeyi başardığını bildirdi.

Dhu al-Nour, Al-Kaabi'nin şu anda güvenlik güçleri tarafından soruşturma altında olduğuna dikkat çekerek, tutuklanma sürecini İran güvenlik teşkilatları tarafından "başarılı bir operasyon " olarak nitelendirdi.

Tahran, terör örgütünü 2018’in eylül ayında Ahvaz kentinde 29 kişinin ölümüne neden olan bir askeri geçit törenini hedef almakla suçlamıştı.

Hareketin IŞİD ile de bağlantılı olduğu belirtiliyor.