Ankara teklifini yineledi: Akdeniz’deki tüm kıyıdaşlarla ortak konferans

Ankara bir kez daha Doğu Akdeniz’deki tüm kıyıdaşlarla birlikte AB’nin de yer aldığı ortak bir konferans düzenleme talebini Brüksel’e ilettiğini duyurdu. Daha önce Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın gündeme getirdiği teklifi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yineledi. Teklifte Akdeniz’e kıyısı olan ancak Ankara’nın kriz yaşadığı Suriye ve Mısır’ın yer alıp almadığı merak konusu.

Ankara teklifini yineledi: Akdeniz’deki tüm kıyıdaşlarla ortak konferans

VERYANSIN TV 

Türkiye Doğu Akdeniz’ kıyısı olan ülkelerle AB’nin içinde yer aldığı Doğu Akdeniz’de gelişmeleri masaya yatıracak ortak bir konferans düzenleme teklifini bir kez daha gündeme getirdi. 

Daha önce Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın dile getirdiği teklife ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklama yaptı. 

Uluslararası Üniversiteler Konseyi ve Akdeniz Üniversitesi tarafından Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen "Doğu Akdeniz Çalıştayı"nda konuşan Çavuşoğlu “Bir zenginlik varsa paylaşalım. Sorunları diplomasiyle siyasi yöntemlerle çözelim." ifadelerini kullandı. 

Bu sebeple Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB'ye ortak konferans düzenleme teklifinde bulunduğunu anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Sadece Doğu Akdeniz ülkeleri değil, sadece tüm Akdeniz etrafındaki kıyıdaş ülkeler değil, bu bölgede şirketi olan ülkelerin de katılımını biz teklif ettik. Şimdi AB ile bu süreci çalışıyoruz. Sonuçta biz her yoldan gitmesini biliyoruz, sahada ve masada gücümüz var.  Sahada ve masada Libya'da, Doğu Akdeniz'de çok güçlüyüz deyip de tamamını biz istiyoruz yaklaşımı içinde değiliz. “

Çavuşoğlu’nun “tüm Akdeniz etrafındaki kıyıdaş ülkeler” sözleri akıllara Ankara’nın ilişkilerinde kriz yaşadığı Mısır ve Suriye’yi getirdi. 

Teklifte Suriye ve Mısır’ın yer alıp almadığı merak konusu.