Ankara Valiliğinden ayrımcılık yapan din kültürü öğretmeni hakkında açıklama

Ankara Valiliği: Mamak ilçemizde bir okulda meydana gelen ve basına da intikal eden 'ücretli bir öğretmenin din dersinde kastını aşan ifadelerde bulunduğu' iddiası üzerine öğretmen görevden uzaklaştırılmış olup, konuyla ilgili tahkikat tüm boyutlarıyla sürdürülmektedir.

Ankara Valiliğinden ayrımcılık yapan din kültürü öğretmeni hakkında açıklama

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Mamak ilçemizde bir okulda meydana gelen ve basına da intikal eden “ücretli bir öğretmenin din dersinde kastını aşan ifadelerde bulunduğu” iddiası üzerine öğretmen görevden uzaklaştırılmış olup; konuyla İlgili tahkikat tüm boyutlarıyla sürdürülmektedir. Kamuoyuna duyurulur” ifadeleri yer aldı. 

NE OLMUŞTU?

İddiaya göre Ankara’nın Mamak ilçesindeki Şehit Ali İhsan Okatan Ortaokulu’nda görev yapan M.K. adlı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni, 8. sınıf öğrencilerine 20 Eylül'deki ders sırasında “Alevi olanlar parmak kaldırsın” dedi. Bazı öğrencilerin parmak kaldırmasının ardından öğretmenin, “Aleviler neden abdest alıp namaz kılmıyor? Oruç neden tutulmuyor?" sorularını yönelttiği iddia edildi. Ardından M.K.'nin “Biz Hazreti Ali’yi sevmeyiz. Hazreti Ali, peygamber efendimizin eşine küfretmiş” ifadesini kullandığı öne sürüldü.

Milli Eğitim Bakanlığı, sözkonusu öğretmen hakkında soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

AKP Sözcüsü Çelik'ten Alevi-Sünni açıklaması