Enes’i köpek sürüsü parçaladı… Mert’in yüzüne 60 dikiş atıldı

featured

Ankara’nın Pursaklar ilçesinde okuldan eve dönerken başıboş köpeklerin saldırısında yaralanan Enes Koca (12), hayati tehlikeyi atlattı. Koca’nın, saldırıya uğradığı bölgede parçalanmış kıyafetleri bulunurken, amca Kemal Koca, ‘Resmen çocuğu parçalamışlardı. Hayati tehlikeyi atlattı; ama ciddi şekilde hırpalanmış’ dedi. Manisa’da da sokak köpeğinin saldırısına uğrayan 8 yaşındaki Mert Dilek ölümden döndü. 

Ankara’daki olay, dün saat 16.00 sıralarında Mimar Sinan Mahallesi’ndeki dağlık alanda meydana geldi. Cahit Zarifoğlu İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Enes Koca, okul çıkışı kestirmeden eve gitmek için dağlık alana çıktı. Ancak o sırada Koca, önüne çıkan başıboş köpeklerin saldırısına uğradı. Enes, eve gelmeyince ailesi aramaya çıktı. Aile, Enes Koca’yı, dağlık alanda sokak köpeklerinin arasında kanlar içinde yerde yatarken buldu. 

Enes Koca, Pursaklar Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı, buradan da Ankara Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedaviye altına alınan Enes, bugün hayati tehlikeyi atlatarak normal odaya alındı.

‘ÇOCUĞUN TÜM KIYAFETLERİ PARÇALANMIŞ’

Enes’i arama çalışmalarına katılan amcası Kemal Koca, yeğenine ait okul üniforması ve iç çamaşırlarını parçalanmış halde buldu. Burada DHA’ya konuşan Kemal Koca, “Yeğenim burada yaklaşık 9 köpeğin şiddetine maruz kaldı. Okuldan çıktıktan sonra buraya nasıl geldi onu bilmiyoruz. Normalde eve gelirken bu yoldan gelmez. Resmen çocuğu parçalamışlardı. Hayati tehlikeyi atlattı; ama baya ciddi şekilde hırpalanmış. Herkes hayvanını sevebilir, gidip barınakta hayvanları sevsinler. Çocuğun tüm kıyafetleri parçalanmıştı, çıplak vaziyette kalmıştı. Bizim başımıza geldi, başkasının başına gelmesin” dedi.

‘BU ÇOCUKLAR BİZİM GELECEĞİMİZ’

Pursaklar Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Ahmet Çağlar ise, “Çocuk dün okuldan çıktıktan sonra evine doğru giderken köpek saldırısına uğradı. Daha sonra bir vatandaş sayesinde ailesi haberi alıp buraya geldi. Çocuğu hemen hastaneye götürdüler. Durumu ilk etapta kötüydü; ama yoğun bakımdan çıkardılar, şimdi iyiymiş. Çocuklarımız burada okula gidip gelirken kafaları rahat şekilde hareket edemiyorlar. Burada bir önlem almamız gerekiyor. Belediye ekipleri, bu civardaki köpekleri topladı. Bu konuda bize çok sayıda şikayet geliyor. Biz elimizden geleni yapacağız. Çünkü bu çocuklar bizim geleceğimiz. Onlar okula giderken, kafaları rahat şekilde hareket etmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Tedavisi süren Enes Koca’nın, hayvansever olduğu, bir köpekle çektirdiği fotoğrafının da ailesi tarafından sosyal medyada paylaşıldığı görüldü.

MERT’İN YÜZÜNE 60 DİKİŞ ATILDI

Manisa’da da yine bir köpek saldırı yaşandı. 21 Kasım’da Yunusemre ilçesi Akmescit Mahallesi’nde saat 13.00 sıralarında oyun oynamak için sokağa çıkan ilkokul 3’üncü sınıf öğrencisi Mert Dilek, sokaktaki başıboş köpeklerin saldırısına uğradı. Mert Dilek’i altına alan köpeklerden biri, bir anda yüzünü ısırmaya başladı. Komşularının yardımıyla köpek uzaklaştırılırken, çocuk kanlar içerisinde yere yığıldı.  Olayı duyarak geldiği yerde çocuğunu kanlar içerisinde yerde gören anne Meral Dilek (41), sinir krizi geçirerek bayıldı.

Manisa Şehir Hastanesi’ne kaldırılarak burada kuduz aşısı yapılan Mert, daha sonra Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’ne sevk edildi. Dişi kırılan Mert’in derin kesikler bulunan yüzüne de 60 dikiş atıldı. Yaşadığı olaydan çok etkilendiğini dile getiren Mert Dilek, “Üzerime atladı. Bir anda yüzüme doğru saldırmaya başladı. Artık köpekleri görmek istemiyorum, psikolojim bozuldu. Geceleri korkuyorum” ifadelerini kullandı.

‘YA ÇOCUĞUM ÖLSEYDİ?’

Çocuğunun yaşadığı olayla ilgili konuşan annesi Meral Dilek, şunları söyledi:

“Köpekler çocuğuma saldırmış. Dışarıya oynamaya çıkalı 20 dakika olmuştu. Siyah bir köpek üzerine atlamış. Mert’e köpeklerin saldırdığını söylediler, hemen kendimi dışarıya attım. Çocuğumun o halini gördüm, kanlar içerisindeydi. Mert’i o şekilde görünce bayıldım. Komşular müdahale etmiş. Komşularımızın çocukları kurtarmaya çalışmış. Mahallede dolaşamıyoruz. Psikolojim o kadar bozuldu ki psikolojik tedavi görmeye başladım. Çocuğumun dün dikişleri alındı, hastanede bağırdı, canımdan can koptu. Belediyeyi arayarak konuyla ilgili bilgi vermemize rağmen geçmiş olsun demek için bile geri dönmediler. Büyükşehir dahil olmak üzere, tüm belediyelerden şikayetçi olacağım. Benim ciğerlerim yandı, çocuğumun gözünü kaybetmesine milim kaldı. Hayvanseverler hayvana ufacık bir şey olduğunda hayvanları koruyorlar. Benim çocuğumu gelip kim koruyacak? Ben köpek sesi duyunca saçlarımı yoluyorum. Çocuğumu mahvettiler. Derslerinden de geri kaldı, neredeyse dudağı kopacakmış. Mahallede çok sayıda başıboş köpek var. Hepsini toplasınlar. Geçen yine mahalleden bir kız çocuğuna saldırmışlar. Mahallede herkes bu olaylardan sonra artık sopayla geziyor. Ben çocuğumun psikolojisini ne yapacağım? Ya benim çocuğum ölseydi. Ben bu olaydan sonra sinir hastası oldum” 

‘DÜNYAM YIKILDI’

Baba Vural Dilek (50) ise “Pazar günü çocuğuma köpekler saldırıyor, bu hale getiriyor. Ben evde yoktum, eşim aradı hastaneye gittim. Dünyam yıkıldı. Perişan olduk. Geceleri uyku uyuyamıyoruz. Benim başıma gelen yarın bir başkasının başına da gelecek. Buna bir çözüm bulsunlar. Bunun için elimden ne geliyorsa yapacağım” diye konuştu.

Enes’i köpek sürüsü parçaladı… Mert’in yüzüne 60 dikiş atıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 9 ay önce

    Sokak köpeği diye bir olgu bizde var. Sokaktaki hayvan beslenmez, ve bunun adı hayvan sevgisi falan değil.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!